Press Online
RAJON

Emini: Maqedoninë se ke mik të Kosovës, sillet me dinamika (Video)

Analistja nga Prishtina Donika Emini e ftuar në emisioni “Oxygen” ka falor mbi iden dhe marrëveshjn se si erdhi deri te marrëveshja Open Balkan (Ballkani i Hapur) e krijuar nga kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe nga ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev e synon heqjen e kufijve dhe byrokracive mes vendeve të Ballkanit Perëndimor, në përfitim të lëvizjes së mallrave, shërbimeve dhe kapitalit, përcjell in7.

Analistja nga Kosova, Donika Emini e cila për shumë vite ka punuar në sektorin joqeveritar në fushën e marëdhënieve fqinjësore, thotë se Maqedonia nuk është ende vend mik i Kosovës. Sjelljet e Maqedonisë ndaj Kosovës sipas saj ndryshojnë nga dinamikat politike. Ajo madje qasjen e Maqedonisë e barazon me atë të Malit të Zi dhe Bosnjës.

Lajme të ngjashme

Hapet thirrja për aplikim në konkursin për Abetaren e përbashkët Kosovë-Shqipëri

Press

Dhjetori 2021 me 4.6% rritje të volumit të mallrave në porte

News Desk

Konjufca për shkëmbimin e territoreve: Hap perspektivën e shqiptarëve të Luginës, është kurorëzim i sovranitetit të Kosovës (VIDEO)

News Desk

Dogana e Kosovës: SHBA-të janë bërë tregu kryesor eksportues i Kosovës

News Desk

Policia e Shqipërisë i nxjerr qentë në shitje, ja sa kushtojnë

News Desk

Berisha kërkoi që Shqipëria të çojë municion në Ukrainë, kështu përgjigjet Rama

News Desk