Press Online
GLOBI

Hakerat sulmojnë faqet zyrtare të qeverisë ukrainase

Një sërë faqesh online të qeverisë ukrainase u sulmuan të premten, në një sulm kibernetik që synonte gjithashtu të godiste edhe ambasadat.

Ministria e Jashtme dhe ajo e Arsimit ishin mes të sulmuarve, së bashku me ambasadat në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA dhe Suedi.

Përpara se faqet të zhdukeshin, u shfaq një mesazh që paralajmëronte ukrainasit të “përgatiteshin për më të keqen”.

Ishte e paqartë se kush ishte pas sulmit, por një zëdhënës tha se sulmet e mëparshme kibernetike kishin ardhur nga Rusia.

Ndërkohë Rusia nuk ka komentuar ende. Megjithatë, qeveria e Ukrainës është vënë nën presion të madh nga fqinji i saj, me një grumbullim prej rreth 100,000 trupash ruse pranë kufijve të saj.

Në fillim të sulmit të së premtes, një mesazh në faqet e internetit të hakuara u postua në tre gjuhë, atë ukrainase, rusisht dhe polonisht.

“Ukrainas! Të gjitha të dhënat tuaja personale janë ngarkuar në internetin publik”, thuhej në mesazh. “Kjo është për të kaluarën tuaj, të tashmen dhe të ardhmen tuaj.”, përfundonte mesazhi.

Lajme të ngjashme

SHBA dhe Rusia përfundojnë pa sukses bisedimet për Ukrainën

News Desk

Austri: 500 euro kupon për çdo vaksinim

News Desk

Ligjet që kanë ndryshuar dhe do të ndryshojnë sivjet në Zvicër

News Desk

Gruaja nuk pranoi vendosjen e maskës: Aeroplani kthehet 800 kilometra prapa

News Desk

Gjermania me rekord të të infektuarve, parashikon trefishim të tyre

News Desk

Berlusconi synon Presidencën

News Desk