Press Online
KURIOZITETE

Kujdes: Kurrë mos i lani rrobat në 30 gradë, ja çfarë rrezikoni

Temperaturat e ulëta në programet ekonomike për larjen e rrobave, nuk janë të mjaftueshme për të vrarë bakteriet, theksohet sipas një studimi të Shoqatës britanike për higjienë.

Sipas studimit, rreth 0.1 gramë ose 10,000 fekale mbeten tek brekët pas larjes në temperatura të ulëta, transmeton lajmi.net.

Njerëzit besojnë se, rrobat pas çdo larje në makinën e larjes së rrobave, duhet të jenë të pastra, por ka një dallim të madh mes pastërtisë sipërfaqësore dhe asaj higjienike – thekson bartësja e këtij studimi, Lisa Akerli.

Lisa shton se si programi ekonomik dhe programet tjera të lavatriçes në temperatura të ulëta janë problematike jo vetëm për shkak të mbetjeve bakteriale, por edhe përtej kontaminimit duke kaluar në gjëra tjera në makinë dhe krijimin e të ashtuquajturës “ përzierje bakteriale”.

Gjërat nga ku vijnë bakteriet, si peshqirët dhe salvetat apo pëlhurat e kuzhinës, janë në kontakt të drejtpërdrejtë me trupin e njeriut dhe lehtë mund të shkaktojnë shumëllojshmëri të sëmundjeve.

Bakteriet në rroba me lagështi janë më të rrezikshme, sepse mund të vijnë në kontakt me duart tuaja gjatë vendosjes në tel për tharrje, dhe më pas të prekni paqëllim gojën tuaj me ato duar.Për atë, lani rrobat tuaja të paktën në 60 gradë, kështuqë do të jeni më të sigurtë. /Lajmi.net/

Lajme të ngjashme

Rrëfimi i burrit që notoi në det më shumë një ditë për t’i mbijetuar cunamit në Tonga

News Desk

Arsyeja e vërtetë pse supermarketi zviceran Migros nuk shet alkool dhe duhan

News Desk

I pinte 7 esspreso në ditë dhe 4 pako duhan: Këto janë 6 faktet për presidentin Rugova

News Desk

Kjo është gruaja më e famshme spiune në botë

News Desk

Kosovarja me nofkën “dreqi i vogël” refuzon t’i quajë vjehërrit nënë dhe babë, “vërshohet” me komente

News Desk

Objekti misterioz me drita shfaqet në qiell, tmerrohen banorët e zonës

News Desk