Press Online
GLOBI

Rusia thotë se bisedimet me NATO-n për Ukrainën “po hyjnë në një qorrsokak”

Rusia ka thënë se bisedimet me NATO-n për Ukrainën po hynin në një rrugë pa krye, ndërsa kërcënoi se do të marrë “masa të nevojshme” të papërcaktuara nëse kërkesat e saj nuk plotësoheshin.

Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, një breshëri deklaratash nga zyrtarë të lartë rusë u shfaqën ndërsa ministri i jashtëm i Polonisë, Zbigniew Rau, paralajmëroi se Evropa përballej me rrezikun më të madh të luftës në 30 vjet.

Rau iu drejtua 57 vendeve të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, hera e tretë këtë javë që Rusia ka diskutuar sigurinë me vendet perëndimore.

“Duket se rreziku i luftës në zonën e OSBE-së tani është më i madh se kurrë më parë në 30 vitet e fundit”, u kishte thënë Rau delegatëve më parë.

“Për disa javë ne jemi përballur me perspektivën e një përshkallëzimi të madh ushtarak në Evropën Lindore”.

Rusia ka mobilizuar 100,000 trupa dhe ka vendosur pajisje ushtarake përgjatë kufirit të saj me Ukrainën, ndërsa ka lëshuar një sërë kërkesash sigurie që NATO ka thënë se janë të pamundura për t’u përmbushur, të tilla si heqja e trupave nga anëtarët lindorë të aleancës dhe bllokimi i çdo aplikimi për anëtarësim nga Kievi.

Ndërkohë zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Ryabkov, i cili udhëhoqi delegacionin rus në bisedimet me SHBA-në të hënën, tha se diskutimet “po hynin në një qorrsokak”.

“Nuk shoh asnjë arsye për t’u ulur sërish në ditët në vijim, për t’u mbledhur sërish dhe për të filluar të njëjtat diskutime”, citohet të ketë thënë ai nga agjencia e lajmeve Interfax.
“Ne propozojmë që teksti të kalohet hap pas hapi, të punohet për ta sjellë në një fazë që të jetë gati për nënshkrim. Kjo është e pamundur sot, sepse për elementët kyç të këtyre teksteve, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre thonë kategorikisht ‘jo’”.

Ndërsa duke folur në televizionin rus, ai nuk përjashtoi mundësinë që Rusia të mund të vendoste pajisje ushtarake në Kubë ose Venezuelë, duke thënë se “gjithçka varet nga veprimet e homologëve tanë amerikanë”.

Ndërsa në Moskë, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se mund të ketë një këputje të plotë në marrëdhëniet SHBA-Rusi, nëse miratohen sanksionet e propozuara që synojnë presidentin rus, Vladimir Putin dhe udhëheqës të tjerë të lartë civilë dhe ushtarakë.

Demokratët e Senatit kanë propozuar gjithashtu shënjestrimin e institucioneve kryesore financiare ruse nëse Moska dërgon trupa në Ukrainë.

Lajme të ngjashme

SHBA dhe Rusia përfundojnë pa sukses bisedimet për Ukrainën

News Desk

Austri: 500 euro kupon për çdo vaksinim

News Desk

Ligjet që kanë ndryshuar dhe do të ndryshojnë sivjet në Zvicër

News Desk

Gruaja nuk pranoi vendosjen e maskës: Aeroplani kthehet 800 kilometra prapa

News Desk

Gjermania me rekord të të infektuarve, parashikon trefishim të tyre

News Desk

Berlusconi synon Presidencën

News Desk