Press Online
SHËNDETI

Disa përfitime që vijnë nga konsumi i çokollatës së zezë

Studimet sugjerojnë se çokollata e zezë është një super ushqim, i cili ka një efekt pozitiv në trup dhe mendje.

Ka pak ëmbëlsira që janë po aq të shëndetshme sa çokollata e zezë. Nuk përmban shumë sheqer, dhe është plot me yndyra të shëndetshme që do t’ju kënaqin. Çokollata e zezë është gjithashtu e pasur me antioksidues.
Parandalon shtimin në peshë

Një lloj antioksiduesi në kakao te minjtë e laboratorit parandaloi shtimin në peshë, tregoi një studim i fundit. Për ta ndjerë këtë përfitim, duhet të konsumoni çokollatë të zezë, sepse qumështi përmban më shumë sheqer dhe qumësht. Nëse e zëvendësoni pjesën e mbrëmjes të një ëmbëlsirë me një më pak kalori, si çokollata e zezë, do të digjni më pak kalori.
Redukton stresin

Komponimet në çokollatë kanë një rol kimik në reduktimin e stresit. Konsumimi i 40 gramë çokollatë çdo ditë për dy javë mund t’ju ndihmojë të relaksoheni, domethënë mund të ulë nivelin e hormonit të stresit, kortizolit. Opsioni më i mirë është që në fakt të ndani porcionin e përditshëm, ndaj hani pjesën e parë si meze të lehtë pasdite, dhe pjesën e dytë pas darkës.

Lajme të ngjashme

8 shenjat se keni mungesë të zinkut në trup

Press

Pse këmbët tuaja fryhen në verë dhe çfarë të bëni për këtë

Press

Paralajmërimi i OBSH’së për rastet e lisë së majmunëve

Press

3 Lëngjet më të mira kundër konstipacionit për tretjen e mirë

Press

Disa këshilla të thjeshta për të parandaluar rrudhat

Press

A duhet dhënë si suplement Omega-3 fëmijëve

Press