Press Online
SHËNDETI

Frutat që kanë më shumë sheqer së duhet

Dieta dhe frutat mund të shkojnë së bashku, por edhe 5 nga gjërat që duhet t’i shmangni. Frutat janë të pasura me vitamina dhe fibra të cilat janë thelbësore për funksionimin e duhur të traktit tretës.

Megjithatë, disa fruta janë të mira për tu shmangur në dietë nëse po përpiqeni të humbni peshë. Për shkak të sheqernave që përmbajnë por edhe disa efekteve anësore që shkaktojnë kur konsumohen në sasi të mëdha.

Frutat që mund t’i zëvendësoni në dietën tuaj!

Kajsitë:
Kur konsumohen në sasi të mëdha, mund të shkaktojnë probleme me tretjen. Përbërësi më i rrezikshëm i tyre është amigdalina, e cila gjendet në fara dhe mund të shkaktojë nauze, marramendje, të fikët dhe helmim.

Në vend të kajsisë, preferoni luleshtrydhet, të cilat janë të pasura me ujë, vitaminë C dhe fibra dhe janë të ulëta në sheqer. Ato ndihmojnë edhe në trajtimin e celulitit.Banania:

Arsyeja që duhet shmangur në dietë është se parandalon trupin të shpërbëjë yndyrnat e pashëndetshme. Ju preferoni grejpfrutin i cili ndihmon në djegien e kalorive dhe zbërthimin e yndyrave.

Dardha: Ngrënia e shumë dardhave mund të shkaktojë kapsllëk. Zëvendësoni ato me shalqi dhe/ose pjepër të cilët janë të pasur me ujë dhe fibra, ndihmojnë në eliminimin e toksinave, luftojnë aknet dhe celulitin.

Lajme të ngjashme

8 shenjat se keni mungesë të zinkut në trup

Press

Pse këmbët tuaja fryhen në verë dhe çfarë të bëni për këtë

Press

Paralajmërimi i OBSH’së për rastet e lisë së majmunëve

Press

3 Lëngjet më të mira kundër konstipacionit për tretjen e mirë

Press

Disa këshilla të thjeshta për të parandaluar rrudhat

Press

A duhet dhënë si suplement Omega-3 fëmijëve

Press