Press Online
GLOBI KURIOZITETE

Po stabilizohet tregu i kriptovalutave – filloi rritja e çmimit të Bitcoin dhe monedhave të tjera dixhitale

Pasi vlera e Bitcoin ra nën çmimin prej 30 mijë dollarëve amerikanë në javën e fundit, situata është stabilizuar në 24 orët e fundit falë stablecoin Tether, i cili riktheu stabilitetin në treg.

Terraform Labs ndaloi shitjen e kriptomonedhës Terra përmes Blockchain pas rënies së TerraUSD.
Stablecoin është çdo kriptomonedhë e krijuar për të pasur një çmim relativisht të qëndrueshëm, zakonisht krahasohet me ndonjë mall, monedhë ose me një algoritëm të veçantë.

Blockchain është një sistem në të cilin të dhënat e transaksioneve të bëra në Bitcoin ose kriptovaluta të tjera mbahen në disa sisteme që janë të lidhura me një rrjet që parandalon mashtrimin në sistem.Humbja e vlerës së monedhës dixhitale ndodh si rezultat i rënies në tregjet e tjera të monedhave. /Telegrafi/

Lajme të ngjashme

Rusia merr një vendim për Presidentin Biden

Press

Rusia thotë se ka shkatërruar armë perëndimore të destinuara për Ukrainën

Press

Rusia ia ndal gazin Finlandës

Press

Senati amerikan miratoi ndihmën prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën – çfarë përfshin paketa që do të nënshkruhet nga Biden

Press

Zelensky: Donbasi është shkatërruar plotësisht

Press

Superjahti me “sy” gjigant xhami

Press