Press Online
KURIOZITETE

Qyteti zviceran që do ta ndalë ndriqimin publik gjatë natës

Qyteti i Neuchâtel do të errësohet çdo natë nga ora 1 e mëngjesit deri në 5 të mëngjesit. Këshilli i qytetit ka rënë dakord unanimisht për të fikur të gjithë ndriçimin publik gjatë asaj kohe.

Nuk është domosdoshmërisht për të ulur kostot – edhe pse kjo do të ndodhte gjithashtu – por është për të mbrojtur kafshët e egra të natës.

Qyteti ka disa kilometra breg liqeni nga njëra anë dhe pyll nga ana tjetër. Është e rëndësishme të mbrohen kafshët që jetojnë atje – sipas këshilltarit përgjegjës për zhvillimin e qëndrueshëm, Mauro Moruzzi, raportojnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Por ka disa përjashtime pikërisht në mes të qytetit ku ndriçimi LED dhe detektorët e lëvizjes do të përdoren për të ruajtur sigurinë.

Lajme të ngjashme

Superjahti me “sy” gjigant xhami

Press

Sa fitojnë mësuesit në Zvicër?

Press

Kjo foshnje lindi në tualetin e aeroplanit

Press

Pse femrat bëjnë më shumë kërkesa për divorc në krahasim me meshkujt?

Press

Kosovari vjen me biçikletë nga Zvicra, shpërthen në lot: S’ka kush më pret, prindërit më kanë vdekur

Press

Zbuloni një trëndafil dhe zbuloni kur do iu realizohet dëshira

Press