Press Online
SPORT

8485 metra, Uta Ibrahimi ngjitet në malin Makalu bashkë me flamurin kuq e zi e atë të Kosovës

Alpinistja Uta Ibrahimi, ka ngjitur majën e 5-të më të lartë në botë në Malin Makalu që ka lartësinë 8485 metra.Ibrahimi ka ndarë fotografi nga ngjitja e majës ku edhe ka shpalosur flamurin kombëtar dhe atë të Kosovës raporton Gazeta Express.“Maja e Malit Makalu, 8485 metra, maja e 5-të më e lartë në botë. Zemra ime është plot. E lumtur dhe krenare t’i vendosi flamujt e Kosovës dhe Shqipërisë  në maje për të parën herë, sërish dh përsëri. Ky është moment shumë emocionues pasi me këtë ngjitje unë e kompletoj gjysmën e qëllimit tim 7/14 majat më të larta”, ka shkruar Ibrahimi.Uta Ibrahimi është gruaja e parë shqiptare që ka ngjitur majën më të lartë në botë atë të Everestit.

Lajme të ngjashme

Ky është objektivi kryesor i Realit, pasi dështoi me Mbappen

Press

Mbappe: Jam shumë i lumtur që do ta vazhdoj aventurën me PSG-në

Press

Bale drejt rikthimit në Angli?

Press

Arrihet marrëveshja për rikthimin e Pogbas te Juventusi, këto janë detajet

Press

Arrihet marrëveshja, Thomas Strakosha kalon si lojtar i lirë te klubi i njohur anglez

Press

Juventusi vendos për Moratan

Press