Press Online
GLOBI

Rusia humbi 73 tanke në rajonin e Donbasit

Ushtria ukrainase pretendon se ka shkatërruar të paktën 73 tanke ruse dhe pajisje të tjera gjatë një beteje mbi një lumë në rajonin e Donbasit.

Pamjet e publikuara nga forcat ukrainase tregojnë disa automjete ushtarake të djegura dhe segmente të shkatërruar të një ure pas përleshjes mbi lumin Siversky Donets në Bilohorivka.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se Rusia humbi “elemente të rëndësishme të manovrimit” dhe të paktën një batalion taktik sulmues.

Një grup taktik batalioni rus përbëhet nga rreth 1000 trupa, raporton skynews.

“Kryerja e kalimeve të lumenjve në një mjedis të kontestuar është një manovër shumë e rrezikshme dhe flet për presionin që po e përjetojnë komandantët rusë për të bërë përparim në operacionet e tyre në Ukrainën lindore”, njoftoi ministria. /Telegrafi/

Lajme të ngjashme

Rusia merr një vendim për Presidentin Biden

Press

Rusia thotë se ka shkatërruar armë perëndimore të destinuara për Ukrainën

Press

Rusia ia ndal gazin Finlandës

Press

Senati amerikan miratoi ndihmën prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën – çfarë përfshin paketa që do të nënshkruhet nga Biden

Press

Zelensky: Donbasi është shkatërruar plotësisht

Press

Valë e re shqetësuese Covid-i në SHBA

Press