Press Online
GLOBI

Telefonata e Putin me presidentin finlandez, Moska zbulon çfarë u bisedua

Zbardhen më shumë detaje nga telefonata e presidentit të Finlandës me Vladimir Putin. Sauli Niinistö i ka treguar presidentit rus planet për t’u bashkuar me NATO-n.

Mediat ruse kanë raportuar fjalën e presidentit Putin. Ai i tha Sauli Niinistö-s se aktualisht nuk ka kërcënime për sigurinë e Finlandës dhe se braktisja e statusit neutral të Finlandës do të ishte një gabim.

Ndryshimi do të dëmtonte marrëdhëniet midis dy vendeve “të cilat për shumë vite janë ndërtuar në frymën e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimit të partneritetit dhe kanë qenë të dobishme reciproke”.

Moska e përshkroi bisedën si “një shkëmbim të sinqertë pikëpamjesh”. /abcnews.al

Lajme të ngjashme

Rusia merr një vendim për Presidentin Biden

Press

Rusia thotë se ka shkatërruar armë perëndimore të destinuara për Ukrainën

Press

Rusia ia ndal gazin Finlandës

Press

Senati amerikan miratoi ndihmën prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën – çfarë përfshin paketa që do të nënshkruhet nga Biden

Press

Zelensky: Donbasi është shkatërruar plotësisht

Press

Valë e re shqetësuese Covid-i në SHBA

Press