Press Online
GLOBI

Franca: Duam që Ukraina të marrë sërish kontrollin e Krimesë

Franca dëshiron që Ukraina të marrë sërish kontrollin e Krimesë si pjesë e një fitoreje ushtarake kundër Rusisë, sipas një burimi diplomatik francez. Vërejtjet erdhën ndërsa krerët francezë, gjermanë dhe italianë vizituan Kievin, sipas CNN.

“Ne dëshirojmë rivendosjen e integritetit territorial në të gjitha territoret e pushtuara nga rusët, përfshirë Krimenë”, tha zyrtari francez, duke iu referuar gadishullit të Detit të Zi që Rusia e aneksoi me forcë nga Ukraina në vitin 2014.

Pasi të përfundojë lufta, do të jenë të nevojshme bisedimet për të përcaktuar garancitë e sigurisë për Ukrainën dhe marrëdhëniet midis Ukrainës dhe NATO-s, tha burimi diplomatik, në mënyrë që “të dimë se si të rivendosim një paqe të qëndrueshme”.

“Ajo që është në rrezik është siguria e të gjithëve ne”, thanë ata.

Presidenti francez Emmanuel Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe kryeministri italian Mario Draghi mbërritën në Kiev të enjten.

Lajme të ngjashme

Ukraina shkëput lidhjet diplomatike me Sirinë

Press

Stoltenberg: Rusia është kërcënim direkt për sigurinë e anëtarëve të NATO-s

Press

NATO synon ndryshimet më të mëdha prej Luftës së Ftohtë

Press

G7 ndan 14 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën

Press

Scholz pas mbledhjes së G7-ës: Putin ka vetëm një rrugë

Press

Johnson: Njerëzit janë të tronditur nga ajo që Putin është në gjendje të bëjë

Press