Press Online
GLOBI

Stoltenberg: Rusia është kërcënim direkt për sigurinë e anëtarëve të NATO-s

Rusia parqet “kërcënim direkt” për sigurinë e vendeve të NATO-s të cilët u mblodhën në samitin në Madrid, deklaroi sot sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg.

“Në samitin, në të cilin për herë të parë nga viti 2000 duhet të revidohen orientimet e NATO-s, do ta bëjmë me dije se Rusia paraqet kërcënim direkt për sigurinë tonë”, thekson Stoltenberg.

Liderët e NATO-s në samitin në Madrid duhet ta miratojnë Konceptin e ri strategjik për 10 vitet e ardhshme, që do t’i definojë sfidat e sigurisë me të cilat përballet Aleanca dhe do t’i theksojë detyrat politike dhe ushtarake që NATO-ja duhet t’i bëjë për t’i zgjidhur.

Në Konceptin e fundit strategjik të miratuar në vitin 2010, Rusia u definua si partner strategjik i NATO-s.

Stoltenberg theksoi se pret së shpejti ratifikim të anëtarësimit suedez dhe finlandez në aleancën ushtarake.

“Do të sjellim vendim në samit për t’i ftuar Suedinë dhe Finlandën të bëhen anëtarë, me shpejtësi të paparë deri më tani”, deklaroi ai për gazetarët në fillim të ditës së dytë të samitit në Madrid.

Lajme të ngjashme

Çfarë loje po luajnë Arabia Saudite dhe Rusia teksa Biden ‘lutet’ për naftë?

Press

Vrasja e liderit të Al-Kaedës, ShBA: S’ka nevojë për test ADN-je, vdekjen na e konfirmuan burimet e shumta

Press

Austria nis pagesat me 180 euro bonus për çdo fëmijë

Press

Pas 6 muaj luftë, mbërrin në Turqi anija e parë me grurë nga Ukraina

Press

Pelosi: Erdhëm që ta bëjmë të qartë se nuk do ta braktisim Tajvanin

Press

Vrasja e liderit të Al-Kaedës, ShBA: S’ka nevojë për test ADN-je, vdekjen na e konfirmuan burimet e shumta

Press