Press Online
RAJON

Ambasada amerikane në Kosovë: Kjo është lista e lajmeve të rreme nga Rusia (FOTO)

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka bërë të ditur se zyrtarët rusë po përhapin lajme të rreme për pushtimin e plotë të Ukrainës.

Tutje thuhet se mesazhet e sponsorizuara nga Qeveria e Rusisë në rrjetet sociale dhe aplikacionet e mesazheve e shpërfaqin Rusinë si një aktor bujar humanitar dhe mohojnë vuajtjet e shkaktuara, transmeton Klankosova.tv.

Ambasada amerikane bën të ditur se këto pretendime janë 100% të rreme, duke listuar nëntë nga lajmet e rreme të sponsorizuara nga qeveria ruse dhe se si qëndron e vërteta.

Kjo listë e gjatë nis me lajmin e rremë se si Rusia “dërgoi  fëmijë në Moskë për trajtimin e sëmundjeve të rënda” teksa e vërteta është se Rusia zhvendosi me forcë qindra fëmijë të Ukrainës në Rusi.

Më poshtë i gjeni të gjitha pretendimet e rrejshme ruse dhe si qëndron e vërteta:

 

 

 

Lajme të ngjashme

Kurti për takimin e 18 gushtit me Vuçiqin: Dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Press

Kurti për shaminë në shkolla: Pragu të jetë nga 16-vjeç, s’është qëndrim i imi i ri

Press

Stoltenberg takohet me Kurtin të mërkurën

Press

Mërgata që nga pavarësia e Kosovës dërgoi mbi 13 miliardë euro

Press

Hakerët publikojnë e-mailet e Ramës

Press

Vuçiq në rolin e spiunit – flet për një task forcë që e udhëheq Kurti, përmend emrin e komandantit

Press