Press Online
GLOBI

Vrasja e liderit të Al-Kaedës, ShBA: S’ka nevojë për test ADN-je, vdekjen na e konfirmuan burimet e shumta

Shtetet e Bashkuara nuk kanë konfirmim të ADN-së për vdekjen e liderit të Al-Kaedës, Ayman al-Zawahiri në Kabul, por e kanë verifikuar identitetin e tij përmes “shumë” burimeve të tjera, tha Shtëpia e Bardhë.

Al-Zawahiri, një nga organizatorët e sulmeve të 11 shtatorit, u vra në një sulm me dron amerikan në një shtëpi në kryeqytetin afgan, ku ai ishte fshehur me familjen e tij, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Udhëheqësi egjiptian i terrorizmit po qëndronte në ballkonin e një vile të dielën në mëngjes kur u sulmua nga dy raketa nga një dron.

Koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për komunikimet strategjike, John Kirby, tha se zyrtarët amerikanë nuk kishin konfirmim të ADN-së për vdekjen e tij.

“Sinqerisht, bazuar në burime dhe metoda të shumta nga të cilat kemi mbledhur informacion, nuk na nevojitet”.

Ai tha në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë se autoritetet amerikane kishin “prova vizuale dhe prova të mbledhura përmes mjeteve të tjera”.

Ai u vëzhgua për disa muaj dhe mënyra e jetesës së tij u regjistrua. Ai nuk doli kurrë nga shtëpia, por kaloi kohë në një ballkon ku më në fund u vra.

Më 25 korrik, një propozim i detajuar i ishte paraqitur presidentit amerikan, Joe Biden, i cili, tha zyrtari i administratës, kërkoi “interes të nivelit të lartë” për shkak të fokusit në marrjen e “çdo hapi… për të minimizuar viktimat civile”.

Lajme të ngjashme

Çfarë loje po luajnë Arabia Saudite dhe Rusia teksa Biden ‘lutet’ për naftë?

Press

Austria nis pagesat me 180 euro bonus për çdo fëmijë

Press

Pas 6 muaj luftë, mbërrin në Turqi anija e parë me grurë nga Ukraina

Press

Pelosi: Erdhëm që ta bëjmë të qartë se nuk do ta braktisim Tajvanin

Press

Vrasja e liderit të Al-Kaedës, ShBA: S’ka nevojë për test ADN-je, vdekjen na e konfirmuan burimet e shumta

Press

43 klinika në Amerikë pamundësojnë abortet brenda një muaji

Press