Press Online
TEKNOLOGJI

Parashikimi i kompanisë: Shitjet e iPhone 14 do të ulen për shkak të kufizimeve nga Covid

Dalja në treg e Iphone 14 Pro dhe Pro Max nuk do të jetë aq fitimprurëse sa ishte parashikuar. Kjo për shkak të politikave të rrepta që ka aktualisht Kina, lidhur me protokollet kundër COVID-19. Vetë kompania ka pranuar se dërgesat po bëhen me shërbim të kufizuar.

Në një deklaratë të dielën, kompania tha se objekti i saj i montimit i vendosur në qytetin qendror kinez të Zhengzhou “aktualisht po funksionon me kapacitet të reduktuar ndjeshëm”, për shkak të frenimit të Covid.

“Ne vazhdojmë të shohim kërkesë të fortë për modelet iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max”, tha gjiganti i teknologjisë. Megjithatë, kompania pret dërgesa më të ulëta për ato modele sesa “pritej më parë dhe klientët do të kenë kohë më të gjata pritjeje për të marrë produktet e tyre të reja”, shtoi Apple.

Një nga furnizuesit më të mëdhenj të Apple, Foxconn në Zhengzhou është përballur që nga mesi i tetorit me një shpërthim Covid që ka shkaktuar panik në mesin e punëtorëve emigrantë. Javën e kaluar, autoritetet vendosën një bllokim 7-ditor të zonës që strehon fabrikën.

Bllokimi po i rëndon shumë Foxconn dhe Apple pak para fillimit të sezonit kryesor të blerjeve të festave dhe thekson se si politika e rreptë e Kinës me zero Covid po dëmton biznesin ndërkombëtar.

Në javët e fundit, kompanitë kryesore globale dhe kineze nga prodhuesit e makinave te gjigantët e teknologjisë, kanë përjetuar ndërprerje të mëdha në bizneset e tyre pasi ekonomia e dytë më e madhe në botë dyfishohet në qasjen e saj me zero Covid./A2CNN

Lajme të ngjashme

Kujdes: Po vidhen me të madhe kartelat bankare nga hakerët

Press

Mund të përdorni telefonin tuaj në avion, KE miraton përdorimin e 5G në fluturim

Press

110 vjet shtet, Google uron shqiptarët për Pavarësinë

Press

Meta dhe Twitter po shkurtojnë stafin, TikTok planifikon të shtojë punonjësit

Press

Ky truk zbulon se kush e shikon më shpesh profilin tuaj në Instagram

Press

Musk planifikon ndryshimin e radhës në Twitter, çfarë do të ndodhë me postimet

Press