Press Online
KURIOZITETE

6 gjëra për të cilat nuk duhet të keni turp në jetë

A jeni ndjerë ndonjëherë keq për disa gjëra dhe mënyrën se si ndiheni për to? Epo, ka disa gjëra për të cilat nuk duhet të keni kurrë turp.

1. Shprehni emocionet tuaja

Për shumë prej nesh, të shfaqësh emocione është si të tregosh dobësi. Në fakt, është e kundërta, sepse njerëzit që mund t’i tregojnë ndjenjat e tyre para gjithë botës janë mjaft të fortë.

2. Kaloni kohë me njerëzit që doni

Mos harroni se nuk duhet të keni kurrë turp për njerëzit me të cilët dëshironi të jeni më shumë.

3. Puna juaj

Jo të gjithë ne kemi punë magjepsëse, kështu që nuk ka rëndësi nëse jeni në shkallën e poshtme të një kompanie – ajo që ka rëndësi është që të keni një punë dhe të punoni shumë. Nuk është diçka për t’u turpëruar.

4. Falni të tjerët

Edhe pse është e vështirë të bëhet, falja ndonjëherë është e dobishme. Prandaj, mos ki turp të falësh dhe të harrosh.

5. Ndjenja e shpresës

Në këtë botë të paturit shpresë shpesh shihet si një tipar i të dobëtit. Por nëse ju nuk e ndjeni këtë shpresë, kush do ta ndjejë atë për ju? Lëreni zemrën tuaj të bëhet fari juaj në këtë botë të errët.

6. E kaluara juaj

E kaluara jonë është ajo që na formon si individë. Nuk duhet të keni turp për budallallëqet që mund të keni bërë në të kaluarën. Pranojini ato, mësoni nga gabimet tuaja, por mos u ndalni në to.

Lajme të ngjashme

Gafa e mësueses: Fjalën HAHET që nxënësi e ka shkruar drejt, ia heq shkronjën H, e bën HAET

Press

Truri i adoleshentëve po ‘plaket’ më shpejt…

Press

Fshati ku s’ka gjoba parkimi dhe i tëri mund të merret me qira

Press

5 ndryshime mes grave dhe burrave që duken të çuditshme, por e kanë një shpjegim

Press

Quhet Tulipa Albanica, tulipani i kuq më i rrallë në botë gjendet në Shqipëri

Press

Historia misterioze e Kupës së Botës të vitit 1966, u vodh nga një hajdut, por nuk do ta besoni se nga kush u gjet

Press