Press Online
SHOWBIZ

Ilir Shaqiri vjen me këngën kushtuar “Kongresit të Alfabetit” (VIDEO)

Sot me rastin e 114 vjetorit të Kongresit të Manastirit nën patronatin e Zëvendëskryetarit të parë të Qeverisë, z. Artan Grubi erdhi edhe kënga më e re kushtuar Ditës së Alfabetit të Gjuhës Shqipe në krye me të madhin e shqiptarëve Ilir Shaqirin të orkestruar nga Edmond Zhulali.

“Me 14 deri me 22 nëntor 1908, zhvilloi punimet Kongresi i Manastirit, duke gdhendur 36 shkronja të arta të gjuhës sonë.
Projekti muzikor “Kongresi i Alfabetit”, vjen si homazh për delegatët mendjendritur të kësaj ngjarje madhore kombëtare ” ka shkruar Ilir Shaqiri.

Vlen të theksohet se i gjithë projekti është i menaxhuar nga Ministria Për Sistem Politik në krye me  zv.kryeministrin e parë Artan Grubin./TS/

Lajme të ngjashme

Dua Lipa zbulon sindromen nga e cila vuan

Press

Këngëtarja shqiptare befason: Kam harruar ndjesinë e të bërit dashuri

Press

Aktorja e njohur turke dënohet me dy vjet burg

Press

Këta janë VIP-at që nuk pinë fare alkool, mësoni arsyet

Press

Ka qenë në një lidhje me Jay-Z? Rita Ora u jep fund thashethemeve për të

Press

Ndodh e papritura mes Tunës dhe ish-të dashurit të saj Cozman

Press