Press Online
GLOBI

Kliçko: Rreth 80 për qind e familjeve në Kiev janë pa ujë dhe energji elektrike

Rreth 80 për qind e familjeve në Kiev janë pa ujë dhe energji elektrike pas sulmit të djeshëm me raketa ruse, njoftoi DPA, duke iu referuar autoriteteve.

“Të gjitha shërbimet komunale po punojnë për rivendosjen e furnizimit me energji elektrike dhe ujë në Kiev”, sa është e mundur më shpejt”, deklaroi Vitali Kliçko, kryebashkiaku i këtij qyteti tre milionësh.

Në sulmin e djeshëm me raketa ruse janë goditur rrjeti televiziv, rrjeti i transmetimit të energjisë elektrike dhe furnizimi me ujë. Për momentin, autobusët elektrikë nuk qarkullojnë për shkak të mungesës së energjisë elektrike, ndërsa trenat e metrosë qarkullojnë vetëm në çdo 10 minuta.

Përfaqësuesit e qeverisë premtuan se deri në mëngjesin e sotëm do ta rivendosin furnizimin me energji elektrike dhe ujë.

Lajme të ngjashme

Samiti i BE/ Macron: Kemi projekte konkrete për energjinë dhe integrimin. Skenari i frikës nuk është për mua!

Press

“Kush mbjell erë, korr stuhi”, Turqia kërcënon Greqinë

Press

Sholz: S’ka asgjë më keq se t’u japësh miliona njerëzve shpresa të rrejshme, Ballkani të hyjë në BE

Press

Blinken thotë se Putin nuk ka treguar asnjë shenjë se është i interesuar për bisedime

Press

Gjermania miraton Ligjin për azilkërkuesit dhe bashkimet familjare – lehtësohen procedurat për qëndrim të përhershëm

Press

Blinken: Nëse Putin dëshiron, lufta mund të përfundojë nesër

Press