Press Online
RAJON

Marrëveshja Kosovë-Serbi/Taravari: Hap i rëndësishëm, rrugë për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve

Lideri i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari ka përshëndetur marveshjen e aritur dje në Bruksel në mes Kosovës dhe Shqipërisë duke theksuar se rajoni ndodhet para sfidave të rëndësishme për të ardhmen dhe se zhvillimet e tilla pozitive paraqesin shpresë për qytetarët.

“Përshëndesim Marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë të arritur dje me ndërmjetësim të Bashkimit Evropian.Ky hap i rëndësishëm i hap rrugë Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve, marrëveshje kjo që do të ketë ndikim pozitiv edhe në zhvillimet e përgjithshme në rajon. Ballkani Perëndimor ndodhet para sfidave të rëndësishme për të ardhmen, ndërsa zhvillimet e këtilla pozitive paraqesin shpresë për qytetarët e të gjitha vendeve”, shkruan Taravari në rrjetin social “Facebook”.

Lajme të ngjashme

KE pranon se gabimisht kërkoi që shtetet e rajonit t’i vendosnin viza Kosovës

Press

Meloni: Kemi përgjegjësi të madhe ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor

Press

Michel: E ardhmja, më e begatë me Ballkanin Perëndimor në BE

Press

Von der Leyen: Ballkani Perëndimor po përparon sërish

Press

Samiti i BE/ Macron: Kemi projekte konkrete për energjinë dhe integrimin. Skenari i frikës nuk është për mua!

Press

Borell konfirmon se ka një version të ri të planit “franko-gjerman”, që Lajçak e ka sjellë në Prishtinë dhe Beograd

Press