Press Online
ANALIZAGLOBI

Analizë: Dy emrat më të mëdhenj republikanë të vitit 2024 do të nënkuptonin një lajm të keq për Ukrainën

Rusia mund të jetë e zhytur në sulmin e saj të egër ndaj Ukrainës, por presidenti Vladimir Putin po fiton shumë diku tjetër – në zgjedhjet presidenciale republikane në ShBA, raporton CNN, transmeton Klan Kosova.

Dy të nominuarit e mundshëm, ish-presidenti Donald Trump dhe guvernatori i Floridës, Ron DeSantis, po e bëjnë të qartë se nëse arrijnë në Shtëpinë e Bardhë, linja e shpëtimit e Ukrainës me armë dhe municione amerikane do të ishte në rrezik dhe lufta mund të përfundojë me Kushtet e Putinit. Qëndrimet e tyre nënvizojnë antipatinë në rritje midis konservatorëve bazë ndaj luftës dhe marshimin e Perëndimit nga presidenti Joe Biden për të financuar rezistencën e Kievit ndaj pushtimit të paprovokuar të Putinit.

“Vdekja dhe shkatërrimi duhet të marrin fund tani!” Trump shkroi në përgjigje të një pyetësori nga Tucker Carlson i Fox News për luftën dhe përfshirjen e SHBA-së. DeSantis, duke iu përgjigjur të njëjtave pyetje, u kundërpërgjigj me sinjalin e tij më të qartë se ai do të ulte ndihmën e SHBA-së për Ukrainën nëse fiton presidencën. “Ne nuk mund t’i japim përparësi ndërhyrjes në një luftë të huaj në përshkallëzim mbi mbrojtjen e atdheut tonë” shkroi ai.

Paralajmërimet e Trumpit se vetëm ai mund të ndalojë Luftën e Tretë Botërore dhe argumenti kryesor i DeSantis se shpëtimi i Ukrainës nuk është një interes thelbësor i sigurisë kombëtare të SHBA-së, ka të ngjarë të fitojnë edhe më shumë tërheqje pas një prej momenteve më alarmante në luftë të martën. Rrëzimi i dukshëm i një droni amerikan nga një avion luftarak rus mbi Detin e Zi ishte një hap më afër skenarit që të gjithë e kanë pasur frikë që kur shpërtheu lufta një vit më parë – një përplasje e drejtpërdrejtë midis forcave amerikane dhe ruse.

Lajme të ngjashme

Nuk tërhiqet Erdogan, kandidon zyrtarisht në zgjedhjet e 14 majit

Press

Greqia do t’i ndalojë ndërtimet pa leje në ishullin e famshëm, Mykonos

Press

“Nuk e di se si mbijetova”: Ushtarët rusë tregojnë si po zhvillohet lufta në Donbas

Press

Ky vend miraton projektligjin që dënon homoseksualët me vdekje

Press

Sektori bankar po stabilizohet, bursat europiane shënojnë rritje për të dytën ditë radhazi

PRESSonline.mk

Koreja e Veriut thotë se simuloi një kundërsulm bërthamor

Press