Press Online
SHËNDETI

Kjo është era e çuditshme që mund të jetë shenjë e kancerit

Erërat e çuditshme mund të jenë të bezdisshme, por një ekspert tani ka zbuluar se një erë e çuditshme vaginale mund të jetë një shenjë e kancerit të qafës së mitrës.

Vagina ka një bakter natyral që është aty për të mbajtur dhe për këtë arsye ka gjithmonë një erë të lehtë.

Dr.Bryony Henderson tha për sa kohë që aroma është normale për ju dhe jeni mirë, atëherë nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, megjithatë ajo tha se në raste të rralla kjo mund të jetë për shkak të një sëmundjeje.

“Shumë rrallë, sekrecionet me erë të keqe mund të jenë simptomë e kancerit të qafës së mitrës. Shkarkimet dhe aroma vaginale nuk kanë gjasa të jenë simptomat e vetme ose të para. Ju mund të keni përjetuar gjakderdhje gjatë marrëdhënieve seksuale, ose ndoshta njolla të herëpashershme që bëhen më të rregullta”, u shpreh ai.

Ka rreth 850 vdekje nga kanceri i qafës së mitrës në MB çdo vit, rreth dy çdo ditë, thotë

Cancer Research UK, ka bërë të ditur se ka rreth 850 vdekje nga kanceri i qafës së mitrës në Mbretërinë e Bashkuar çdo vit, që do të thotë rreth dy çdo ditë, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Këto të dhëna gjithashtu thonë së kanceri i në mitër, ose në qafën e mitrës është i 19-ti më i zakonshëm në vend, me rreth 3 mijë e 200 gra që diagnostikohen çdo vit.

Sipas studimeve kryesore të sëmundjes përfshijnë gjakderdhje vaginale që është e pazakontë, kjo përfshin gjakderdhje gjatë ose pas seksit, gjakderdhje midis periodave ose pas menopauzës dhe periodat më të rënda se zakonisht.

Simptoma tjera janë edhe ndryshimet në sekrecionet vaginale, dhimbjet gjatë seksit, dhimbjet në pjesën e poshtme të shpinës ose edhe në pjesën e poshtme të barkut.

Lajme të ngjashme

Përbërësit e avokados që ndihmojnë në shëndet

Press

Ushqimi që bën që truri të plaket më shpejt

Press

“Farmacia e Zotit”: 19 ushqimet që duken njësoj si organet të cilave ato u shërbejnë

Press

Studimi: Jepini foshnjave gjalpë kikiriku për të ulur alergjinë ndaj tij me 77%

Press

Pse nuk duhet ta ndaloni asnjëherë teshtimën?

Press

Çfarë është neofobia ushqimore, ja si ta kapërcejmë

Press