SONY Развива нова рачна конзола „playstation Q lite“

Sony беше доминантна сила на пазарот на рачни конзоли со своите PSP и PS Vita и се чини дека компанијата сака да се врати во производството на пренослив хардвер за игри. Новиот извештај го детализира рачниот уред PlayStation Q Lite, кој сè уште е во фаза на тестирање QA. Новиот рачен уред е опишан како PlayStation 5 DualSense контролер со 8-инчен LCD екран во средината, но интересот е што ќе работи само со PlayStation Remote Play на Sony.

Уредот ќе може да стрима игри на PS5, но нема да може сам да игра игри без интернет конекција. Нема потврда дали ќе може да работи со други платформи за игри базирани на облак. Врз основа на дадените информации, претстојниот рачен PlayStation на Sony би можел да биде сличен на Nintendo Wii U GamePad кој се поврзува со Wii U преку модифициран протокол за Wi-Fi со ниска латентност и ви овозможува да ги играте вашите игри на помал екран се додека вие се на истата мрежа како и конзолата.

Project Q Lite ќе има адаптивни активирања, звучници, копчиња за јачина на звук и 3,5 мм аудио приклучок. Екранот ќе поддржува резолуција од 1080p при 60fps. Сони се очекува да го лансира својот нов рачен уред веднаш по претстојниот PS5 со отстранлив диск што се очекува овој септември и пред објавувањето на PlayStation 5 Pro за кое се шпекулира дека ќе се одржи кон крајот на 2024 година.

Уредот Q-Lite, претстојниот рачен уред за игри од Sony, допрва треба да добие официјален датум за издавање. Сепак, според Insider Gaming, се очекува да биде лансиран по PlayStation 5 Pro. Тоа е компатибилно со отстранливиот диск, но пред PS5 Pro. Имајќи го предвид мешаниот рекорд на Sony со претходните рачни уреди и претстојните слушалки PS VR2, ќе биде интересно да се види како компанијата го продава Q-Lite.

Додека гејмерите со нетрпение чекаат повеќе информации за овој многу очекуван уред, времето на неговото објавување и неговите уникатни карактеристики сигурно ќе бидат тема на разговор во гејмерската заедница.