Експертите одговорија: Што може да направи Android, а iPhone не може?

Пред многу, многу години започна „битката“ помеѓу iPhone и Android уредите. Поточно, започна со појавувањето на првиот iPhone во 2007 година и последователно појавувањето на оперативниот систем Google Android во 2008 година.

Луѓето заземаа страни и се бореа да докажат дека нивниот телефон, или оперативен систем, е најдобриот избор.

Иако одлуката помеѓу iPhone и Android се сведува на личен избор и преференци, секогаш е интересно да се слушнат мислењата на експертите кои тестирале различни уреди од двата екосистема. Laptop Mag реши да праша пет експерти за телефони: „Што може да направи Android, а iPhone не може?“.

„Сакаме добро соочување на Android и iOS“, додаваат тие. Тие се обратија до познати експерти за телефони, од кои некои имаат популарни канали на YouTube, а некои стојат или стојат зад релевантните медиуми кога станува збор за технологијата, како што се TechRadar и Tom’s Guide. Прашањето им го поставија на: MrMobile, Matt Swider, Adam Ismail, JerryRigEverything и Sean Riley.

MrMobile, јутјубер

MrMobile или Мајкл Фишер е јутјубер со над милион претплатници и е познат по неговата љубов кон уредите на преклоп, особено серијата Galaxy Z Fold на Samsung. Со оглед на тоа, лесно е да се предвиди неговиот одговор.

„Што можат да направат уредите со Android што не може да го направи iPhone? Да се свиткаат на половина!“, тој рече. Тој додаде дека преклопливите уреди воведоа нови функции, поширока употребливост и поголема забава во светот на паметни телефони кои одамна се дегенерирани во „бескрајниот тек на рамни панели“.

„Благодарение на мојот Galaxy Z Fold 4, го оставам мојот лаптоп дома 25% почесто отколку порано“, рече Фишер.

MrMobile додаде дека Galaxy Z Fold 4 може да се преклопи во таблет од 7,6 инчи, што го прави извршувањето на работата во движење полесно и поудобно.

„И навечер и за време на викендите, кога сакам да правам лесно селфи или групни фотографии со пријателите (или само да го максимизирам просторот во џебот со ретро форма), Galaxy Z Flip 4 и Oppo Find N2 се одлични мали повратници“, рече тој.

„Ајфонот е одличен за некој чиј телефон е само додаток, но за оние од нас кои се сеќаваат кога телефоните биле забавни, не можете да го победите телефонот што се преклопува. А за тоа, мора да одите на Android“, заклучи Фишер.

Адам Исмаил, поранешен експерт за телефони за Tom’s Guideи актуелен новинар на Jalopnik

„Долго време не можевте да го полните вашиот iPhone безжично, или да ставате графички контроли на почетниот екран, да поставувате стандардни апликации или да имате секогаш вклучен екран кога телефонот е заклучен. Во особено зафатени денови, не можевте ни copy-paste!“, рече тој.

Исмаил додаде дека, сепак, со текот на годините Apple во голема мера го премости јазот со Android, но истакна дека вреди да се спомене дека некои од истакнатите функции беа додадени неодамна, додека Android ги имаше долго време (на пр. графичките контроли дебитираа со iOS 14 во 2020 година, додека се основна карактеристика на Android повеќе од една деценија.)

Сепак, Исмаил додаде дека има неколку работи што Apple не ги нуди – и веројатно никогаш нема – вклучувајќи простор за складирање што може да се прошири и многу приспособливи почетни екрани. Исмаил признава дека „тематизирањето“ на почетниот екран на iPhone сега е многу полесно отколку порано, но телефоните со Android секако им даваат поголема слобода на корисниците да го персонализираат секој аспект од нивниот уред.

„Искрено, единствената корисна разлика што навистина ми се истакнува овие денови е тоа што сè уште не можете да наполните iPhone преку USB-C“, рече Исмаил. „Сепак, има големи шанси да успееме да го чкртнеме тоа од списокот наесен“, додаде тој.

Мет Свидер, основач на Shortcut.com и поранешен главен уредник на TechRadar

Свидер, кој тестираше повеќе од 1.000 телефони, знае „по нешто“ за уредите со Android и iOS.

„Телефоните со Android го предводат патот во иновациите и цените – со голема разлика“, рече Свидер.

„Тие беа првите што излегоа со модерни телефони на преклопување, модуларни телефони, заоблени екрани, големи екрани, секогаш вклучени екрани, NFC, пораки и наскоро, свитливи екрани што може да се завиткаат во ролна. Го нарекуваат iPhone ‘иновација’, а Android уредите тоа го прават со години. Извинете, Apple, тоа е навистина храбро“, додаде тој.

Свидер признава дека цените на флегшип моделите на Android неодамна вртоглаво се зголемија, но забележува дека добивате повеќе за вашите пари во споредба со iPhone – како двојно поголем простор за складирање за истата цена.

„Има еден тон опции за Android од среден опсег што едноставно не можете да ги најдете во Apple. Да, Google треба да ја затвори празнината кога станува збор за iMessage и неговиот екосистем Android-to-PC (нешто што Apple го усоврши помеѓу iPhone и macOS) , но Android е единствениот што ризикува со нов хардвер по разумна цена и заслужува исто толку поени на листата“, рече тој.

JerryRigEverything, јутјубер

Јутјуберот JerryRigEverything, познат како Зак Нелсон, има осум милиони претплатници и е познат по неговите рецензии за уреди како што се OnePlus 11, Samsung Galaxy S23 Ultra, Google Pixel 7 и iPhone 14.

Зак Нелсон призна дека немал iPhone како секојдневен телефон уште од iPhone 4. Во тоа време, тој го пофали Android што е попристапен за потрошувачите, но додаде дека повеќе не може да стои на тоа тврдење бидејќи водечките уреди како сериите Samsung Galaxy S се исто толку скапи како и нивните iOS колеги.

На крајот, Нелсон се согласи со Свајдер и Исмаил, заклучувајќи дека предноста на Android во однос на iOS уредите е тоа што тие се секогаш чекор понапред од iPhone.

„OLED екраните, безжичното полнење, телефото камерите првпат се појавија на телефоните со Android“, рече Нелсон.

Шон Рајли, заменик-главен уредник во Laptop Mag

Експертот за телефони за Laptop Mag, Шон Рајли, кој тестирал и испробал безброј телефони како OnePlus 10 Pro, iPhone 13 Pro, Samsung Galaxy S23 Ultra, Asus ROG Phone 5 итн., вели дека Android нуди една работа на корисниците што iPhone не ја нудат, а тоа е контрола.

„Иако Apple им понуди на корисниците ‘да ја вкусат слободата’ во последниве години со можност за промена на почетниот екран на iPhone или поставување нов стандарден прелистувач или клиент за е-пошта, тој сè уште бледне во споредба со она што можете да го правите на Android. Кога станува збор за приспособливоста, имате опции кај Android кои целосно го менуваат изгледот, чувството, па дури и функционалноста на вашиот телефон за неколку секунди“, изјави тој.

Тој додаде дека ужива во астрофотографијата и дека Apple не дозволува експозициите да траат подолго од 30 секунди.

„На Google Pixel 7 или Samsung Galaxy S23 Ultra, можам да снимам експозиции од 5-10 минути што ги анулираат резултатите што можам да ги добијам со iPhone 14 Pro“, истакна тој.

Додаде дека тоа нема никаква врска со хардверот, туку со тоа што Apple го контролира софтверот на камерата.

„Од двата аспекта, ова не е нешто што ќе го интересира секој корисник, но ако сакате да имате целосна контрола врз вашите уреди, нема сомнеж дека Android е единствениот избор за вас“, додаде тој.

Конечно, Рајли целосно се согласува со Свидер дека вредноста не е јака страна на Apple. „Apple никогаш не ги понуди своите телефони по поволна цена, но дополнителните години на софтверска поддршка секогаш го нарушуваа балансот и ја менуваа равенката на вредноста“, рече тој.

Но, тој додаде дека со тоа што Samsung, Google и OnePlus сега нудат 5 години безбедносни ажурирања и 3 до 4 главни надградби на Android, равенката повторно се промени.