Ријана е на четвртото место по следбеници на Твитер, веднаш зад Илон Маск и Барак Обама

Селена Гомез е кралица на Инстаграм, како најследена жена во светот на таа социјална мрежа со 410 милиони следбеници, но ситуацијата е поинаква на Твитер.

Според податоците, новата кралица на Твитер е Ријана.

Таа моментално има нешто помалку од 135 милиони следбеници, што ја рангира на четвртото место во генералниот пласман, зад Илон Маск, Барак Обама и Џастин Бибер.

Подигнувањето на Ријана на врвот на листата секако беше под влијание на два настани – нејзиниот неодамнешен настап на Супер Боул и потврдата за нејзината нова бременост, иако обожавателите најмногу сакаат да го слушнат нејзиниот нов албум.

Шести најследен корисник на Твитер е Кристијано Роналдо, а по него е Тејлор Свифт, а речиси во топ 10 е Аријана Гранде.