Playboy објави фотографија од француска министерка и понуди поддршка

ФРАНЦУСКАТА министерка Марлен Скиапа се појави на насловната страница на Плејбој и предизвика бурни реакции во јавноста. Иако таа е целосно облечена во сликата, нејзината одлука да се појави во магазинот Playboy беше критикувана од одредени политичари, бидејќи таа доаѓа во време на големи социјални немири поради пензиските реформи на Макрон.

Според пишувањата на медиумите, француската премиерка Елизабет Борн наводно и се јавила и рекла дека позирањето за насловната страница на Playboy „не е соодветно, особено во сегашните околности“. Французите на социјалните мрежи не останаа пократки, како и луѓе од различни делови на светот.

Но, многумина ја поддржуваат Скиапа. Сега Playboy се огласи. Тие ја објавија нејзината насловна слика и долг текст на Instagram.

„Playboy гордо стои со министерката Скиапа во одбраната на автономијата што сите жени ја заслужуваат над нивните тела и гласови. Оние кои ја критикуваат погрешно го разбираат значењето и моќта на нејзиниот пример. Ги охрабруваме тие критичари да го прочитаат интервјуто на министерката Скиапа на 12 страници во Playboy France во кои зборува за правата на жените наместо рефлексно да срамат вработена мајка и државен службеник затоа што се осмелила да изгледа секси на фотографија“.

Ова може да биде изненадување за некои кои не се запознаени со историјата на Playboy, но брендот долго време е платформа за застапници, уметници, политички лидери, па дури и креатори на историјата кои ја туркаат културата напред. Во првото интервју за Playboy во 1962 година, црниот писател и иден добитник на Пулицерова награда, Алекс Хејли го интервјуираше џез музичарот Мајлс Дејвис за расни прашања.

Понатаму објавувавме интервјуа за Playboy со Мартин Лутер Кинг Џуниор, Малколм Икс, Маја Ангелоу, Бети Фридан, Сесил Ричардс, Стив Џобс, Стивен Хокинг и безброј други кои инспирираа важни разговори кои ја обликуваа културата. Ја поздравуваме министерката за нејзината храброст и ќе продолжиме да го пренесуваме микрофонот на влијателните гласови ширум светот“, напишаа тие.