ФА донесе изненадувачка одлука за судијата кој го удри Робертсон


Champions League – Најинтересното допрва следува! ↓↓↓


Дербито кое во Премиер лигата го одиграа Ливерпул и Арсенал донесе отворен фудбал со многу возбудувања, меѓутоа беше забележан и еден момент по натпреварот, а во фокусот беше судијата Константин Хацидакис.

Судијата имаше близок контакт со Енди Робертсон кого го удри со лакт. ФА отвори истрага за судијата, меѓутоа иако се најавуваше дека ќе има суспензија сепак, грчкиот судија ќе може слободно да суди во следните натпревари.

ФА наведува дека ги разгледала сите докази и снимки и објави дека арбитрот немало потреба да биде казнет.

Дел од медиумите на Островот објавија и дека Хацидакис го побарал Робертсон и му се извинил за инцидентот.