Земјотрес во Австралија | Редакција

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди Австралија.

Земјотресот е регистриран во близина на брегот на Брум во северниот дел на Западна Австралија.

Епицентарот на земјотресот бил на 200 километри од брегот, западно од популарната туристичка дестинација.