Во Битола и околината санкционирани 30 пијани возачи

Во текот на изминатата вечер во периодот од 22.00 до 04.00 часот на територија на СВР Битола спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол, информира МВР.

При контролата санкционирани се 30 возачи. Од нив 15 на територија на Битола, 11 во Прилеп, по 1 во Ресен и Демир Хисар и 2 Македонски Брод.

За време на контролата биле санкционирани и 20 други видови прекршоци.

Акциските контроли продолжуваат и во наредните денови, па оттука од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила.