Заедно растеле, заедно и паднаа од тврдината – едниот почина, другиот е тешко повреден

Тие беа пријатели од најраното детство, од соседството, страшно е што се случи“ – раскажал братучедот на Стефан Љ., повредениот при пад од бедемот на Петроварадинската тврдина, додека неговиот пријател Лазар Ѓ. загина при падот.

Тој додава дека е загрижен за здравјето на Стефан, а градот Параќин е во неверување поради се што се случило.

Според братучедот на Стефан, овој 30-годишник е оженет и има мало дете. Од страв не се осмелува допрва да им се јави на роднините, за да слушне дали има нови детали.

-Стефан е во роднинска врска со мене, но го познавам и Лазар. Тие се добри луѓе, без ниту еден лош збор. Тоа што се случи е страшно. Стефан води бутик, а Лазар работел во ЕПС. Се знаат од детство, маало е. Заедно одеа и во основно училиште, мислам“ – вели братучедот на Стефан видно потресен, пренесе српски „Блиц“.

На иста возраст и двајцата пораснале заедно во Плана, кај Параќин. Како дошле во Нови Сад, тој не е сигурен.

Лазар Ѓ. од Параќин загина утринава околу пет часот кога при фотографирање паднал од бедемот на Петроварадинската тврдина во Нови Сад, додека Стефан Љ. повреден при падот и неговата состојба е сериозна.

Како што неофицијално дознава „Блиц“ и двајцата млади биле на ергенска веселба.

Според досегашните информации, еден од младите сакал да се фотографира и во таа прилика се лизнал и со себе го повлекол и другарот.

И покрај реанимацијата од страна на лекарите на новосадската Итна помош, овој пад беше фатален за Лазар и тој го загуби животот на лице место, додека Стефан ги повреди рбетниот столб и градниот кош, а неговата состојба е сериозна, но стабилна и моментално се наоѓа во Клиничкиот центар. на Војводина.

Работниците на тврдината не го виделе самиот настан.

Според зборовите на работниците од околните ресторани на самата тврдина, никој од нив не го видел самиот настан, дури ни работниците од обезбедувањето кои потврдиле дека во еден ресторан имало гости до 5 часот наутро.

Точната локација на падот на двајцата млади момчиња не е позната, но има неколку места каде што бедемот е поширок, а бездната доволно длабока за да го направи падот опасен за животот.

Во досегашната истрага е утврдено дека била организирана ергенска забава. Еден од мажите сакал да се фотографира или селфи на бедемот на тврдината, изгубил рамнотежа, механички се закачил за човекот кој бил до него, го повлекол и заедно паднале од тврдината, пренесуваат медиумите, цитирајќи извори блиски до истрагата.