Србите ги бојкотираа изборите на северот на Косово – излегоа 3,5 отсто од гласачите

ЛОКАЛНИТЕ избори во четири општини на северот на Косово, претежно населени со Срби, се одржаа во неделата главно без учество на српската заедница, која го прифати повикот за бојкот поддржан од официјален Белград, а излезноста беше помала од пет отсто. Право на глас имаа вкупно 45.098 гласачи, а Централната изборна комисија (ЦИК) вечерва соопшти дека гласале 1.567 од нив, што е само 3,47 отсто.

Изборите беа распишани откако градоначалниците на општините на север (Лепосавиќ, Зубин Поток, Сјеверна Митровица и Звечан), сите членови на СЛ, поднесоа оставки во ноември 2022 година во знак на противење на одлуката на Владата на Косово за повторно регистрирајте автомобили со таблички издадени во Србија на регистарски таблички Република Косово (РКС).

Во изборната трка учествуваа 10 кандидати, од кои само еден од српската заедница – Слаѓана Пантовиќ, независен кандидат за претседател на општина Звечан. Нејзината кандидатура предизвика потсмешни коментари од провладините медиуми во Белград. Официјален Белград вечерва оцени дека „победник на овие избори е српскиот народ на Косово, кој ги бојкотираше затоа што не сака окупација“.

„Добро е што немаше инциденти“

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија на српската влада, Петар Петковиќ, на вонредната прес-конференција за новинарите изјави дека само 13 Срби гласале на север. Тој ги нарече изборите „антидемократски и нелегитимни“, оцени дека „ги бојкотирале и косовските Албанци“, тврдејќи дека гласале за 449 помалку отколку на изборите во 2021 година.

„Ова е пораз за оној дел од меѓународната заедница што најави дека ќе ги признае резултатите од овие избори“, изјави Петковиќ на новинарите. Истовремено, косовскиот министер за внатрешни работи Џељаљ Свечла оцени дека денешните избори може да се сметаат за „успешни од безбедносен и правен аспект, но не и од политички аспект“, објави приштинскиот портал Коха.

Тој рече дека е „за жалење што српските граѓани на Косово биле цел на притисок од Белград и криминалните структури“, оценувајќи дека е добро што „немало инциденти и проблеми“, и дека „од политички аспект, многу е лошо“ што граѓаните на Косово од српска националност, „поради исклучителен притисок од Белград и неговите криминални структури, не учествуваа“.

„Србите на север нема да им служат на туѓите интереси“

И покрај гласните и категорични забелешки на Белград дека Србите нема да учествуваат затоа што Приштина не се согласува со формирање на Српска заедница на општини на Косово и повлекување на полицијата и специјалните сили од северно Косово, САД и Европската унија го поддржаа развојот на изборниот процес.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска ги нарече „окупациски“ изборите на северот на Косово. Во Доња Градина, Босна и Херцеговина, на комеморацијата на Денот на сеќавање на жртвите од Јасеновац, Вучиќ рече дека Србите на север „нема да им служат на туѓите интереси“.

Петковиќ, инаку доверлив и близок соработник на Вучиќ, оцени дека не може да има понатамошна нормализација на односите со Косово доколку властите во Приштина не се согласат за формирање Заедница на српски општини, што беше договорено во 2013 година со бриселскиот договор на две страни со посредство на Европската Унија.

Договорена средба меѓу Вучиќ и Курти

Зборувајќи за најавената средба меѓу Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти на 2 мај во Брисел, Петковиќ рече дека Вучиќ „ќе дејствува од позиција на мир и стабилност“.

На средбата во Брисел се очекува договор за продолжување на имплементацијата на европскиот план за нормализација на односите, за што двете страни се согласиле, но имаат различни ставови за методологијата и распоредот за имплементација на клучните точки.