Бајден ја објави кандидатурата за реизбор: „Ајде да ја завршиме оваа работа“

Претседателот на САД, Џо Бајден, во вторникот официјално објави дека се кандидира за реизбор во 2024 година, барајќи од гласачите да му дадат повеќе време да ја „заврши оваа работа“ што ја започна кога положи заклетва на функцијата и да ја остават настрана нивната загриженост за продолжување на мандатот на најстариот американски претседател за уште четири години.

Бајден, кој би имал 86 години на крајот на вториот мандат, се обложува дека неговите законодавни достигнувања во првиот мандат и повеќе од 50-годишното искуство во Вашингтон ќе значат повеќе од загриженоста за неговата возраст. Тој се соочува со мазен пат да ја добие номинацијата на неговата партија, без сериозни демократски ривали. Но, тој е подготвен за тешка борба за задржување на претседателската функција во горко поделената нација.

Објавата, во триминутно видео, доаѓа на четиригодишнината од кога Бајден се огласи за Белата куќа во 2019 година, ветувајќи дека ќе ја излечи „душата на нацијата“ среде турбулентното претседателствување на Доналд Трамп – цел што остана неостварлива.

„Реков дека сме во битка за душата на Америка и сè уште сме“, рече Бајден. „Прашањето со кое се соочуваме е дали во годините што следат ќе имаме повеќе или помалку слобода. Повеќе права или помалку“.

Иако можноста за реизбор беше дадена за повеќето модерни претседатели, тоа не беше секогаш случај за Бајден. Забележителен дел од демократските гласачи посочија дека би сакале тој да не се кандидира, делумно поради неговата возраст – загриженоста која Бајден ја нарече „целосно легитимна“, но не се осврна директно на тоа во видеото.

Сепак, неколку работи ги обединија демократските гласачи поради изгледите Трамп да се врати на власт. И политичката положба на Бајден во неговата партија се стабилизира откако демократите забележаа посилни перформанси од очекуваното на минатогодишните среднорочни избори. Претседателот треба повторно да се кандидира на истите теми што ја поттикнаа неговата партија минатата есен.

„Слобода. Личната слобода е основна за тоа кои сме ние како Американци. Нема ништо поважно. Ништо посвето“, рече Бајден во видеото за промоција, прикажувајќи ги републиканските екстремисти како се обидуваат да го повлечат пристапот до абортус, да го намалат социјалното осигурување, да ги ограничат гласачките права и да ги забранат книгите со кои не се согласуваат.

„Ова не е време за самозадоволство“, додаде Бајден. „Затоа се кандидирам за реизбор“.

Како што контурите на кампањата почнуваат да се оформуваат, Бајден планира да води кампања според неговото досие. Своите први две години како претседател ги помина во борбата против пандемијата на корона вирусот и туркајќи ги главните нацрт-закони како двопартискиот инфраструктурен пакет и законодавството за промовирање на високотехнолошките производствени и климатски мерки. Со оглед на тоа што републиканците сега имаат контрола над Претставничкиот дом, Бајден го префрли својот фокус на спроведување на тие огромни закони и да се погрижи гласачите да му дадат кредит за подобрувањата.

Претседателот, исто така, има повеќе политички цели и неисполнети ветувања од неговата прва кампања за кои ги замолува гласачите да му дадат уште една шанса да ги исполни.

„Да ја завршиме оваа работа. Знам дека можеме“, рече Бајден во видеото, повторувајќи ја мантрата што ја кажа десетина пати за време на неговото обраќање за состојбата на Унијата во февруари, набројувајќи сè, од донесување забрана за напаѓачко оружје и намалување на цената на лековите на рецепт до кодификација. национално право на абортус по минатогодишната одлука на Врховниот суд.

Бајден, исто така, планира да укаже на неговата работа во изминатите две години за поддршка на американските сојузи, предводејќи ја глобалната коалиција за поддршка на одбраната на Украина од руската инвазија и враќањето на САД на Парискиот договор за климата. Но, јавната поддршка во САД за Украина омекна во последниве месеци, а некои гласачи се сомневаат во воената и економската помош од десетици милијарди долари што се слеваат во Киев.

Претседателот се соочува со долготрајни критики поради хаотичното повлекување на неговата администрација од Авганистан во 2021 година по речиси 20 години војна, што ја поткопува сликата за компетентност што тој сакаше да ја прикаже, а тој е цел на напади на републиканците поради неговата имиграциска и економска политика.

Бајден, во повеќе наврати, ја отфрли загриженоста за неговата возраст, велејќи едноставно: „Гледај ме“.

За време на рутинскиот преглед во февруари, неговиот лекар, Кевин О’Конор го прогласи за „здрав, енергичен“ и „подобен“ да се справи со неговите обврски во Белата куќа.

Помошниците признаваат дека иако некои во неговата партија би можеле да претпочитаат алтернатива на Бајден, има сè освен консензус во нивната разновидна коалиција за тоа кој би можел да биде. И тие инсистираат дека кога Бајден ќе се спореди со кого и да го номинира Републиканската партија, демократите и независните ќе се соберат околу Бајден.

Засега, 76-годишниот Трамп е фаворит да се појави како републикански кандидат, создавајќи потенцијал за историско продолжение на жестоко борбената кампања во 2020 година. Но, Трамп се соочува со значајни сопствени пречки, вклучително и фактот дека е првиот поранешен претседател кој ќе се соочи со кривични пријави. Преостанатото поле на републиканците е нестабилно, при што гувернерот на Флорида Рон Десантис се појавува како рана алтернатива на Трамп. Политичкото кредо на Десантис е под знак на сомнеж, во услови на прашања за неговата подготвеност да води кампања надвор од неговата сè порепубликанска држава.

За повторно да преовлада, на Бајден ќе му треба сојузот на младите гласачи и црните гласачи – особено жените – заедно со работниците од Средниот Запад, умерените и незадоволните републиканци кои му помогнаа да победи во 2020 година. Тој повторно ќе мора да го освои т.н. „син ѕид“ во Горниот Среден Запад, додека ја штитеше својата позиција во Џорџија и Аризона, долгогодишни упоришта на републиканците кои тесно ги освои минатиот пат.