Се огласи медицинската сестра, која во живо пренесуваше породување на ТикТок: Не бев свесна дека камерата е вклучена

Се огласи медицинската сестра која го пренесуваше породувањето од ГАК Народни фронт, која рече дека не била свесна дека камерата е вклучена

По многубројните осуди на медицинската сестра која во живо го пренесуваше породувањето во ГАК „Народен фронт“ во Белград, на социјалната мрежа ТикТок и по нејзиното суспендирање, таа излезе со тврдење дека видеото кое предизвика бура во јавноста не е снимано ненамерно.

Во изјавата што ја објави и на TikTok, таа рече дека сака да го објасни видеото што беше емитувано во живо од нејзиниот профил.

„Видеото е создадено ненамерно. Во ноќната смена сите сме свесни дека употребата на мобилни телефони во салата е забранета, но кога не повикаа на итен царски рез, јас само го оставив телефонот потпрен на држачот за ракавици, несвесна дека камерата во живо се вклучила и врши пренос на Тик Ток. Пред повикот во собата, гледавме ТикТок и тоа беше последното нешто што остана вклучено. На видеото се гледа дека никој во салата не знаел дека се емитува во живо. Видеото е создадено спонтано. Освен пациентот, се гледам и себеси каде се подготвувам за операција и учествувам во неа“, навела таа.

Таа навела дека се извинува на пациентката чија приватност е нарушена, на нејзиното семејство, како и на пошироката јавност.

„Јас сум медицинска сестра – техничар за инструменти 14 години и целиот мој работен век односот помеѓу пациентот и медицинската сестра го градам врз основа на принципите на сестринската етика и според добрите правила на професијата. Искрено жалам што беше креиран преносот во живо, бидејќи моите активности на ТикТок беа насочени главно кон моето семејство, пријатели и едукативни содржини, кои во ниту едно видео не содржеа лични податоци или беа во спротивност со медицинската етика“, изјави таа со извинување до клиниката. .

Раководството на Гинеколошко-акушерската клиника „Народен фронт“ се огласи со соопштение во кое се вели дека се згрозени и најостро ги осудуваат постапките на медицинската сестра (пренос во живо од операционата сала на Клиниката).

„Воедно сакаме да им се заблагодариме на сите кои ни го посочија овој инцидент навремено, за да можеме да реагираме и да ги преземеме сите неопходни мерки вакво нешто никогаш да не се повтори, се вели во соопштението испратено до редакцијата на српски Курир од познатото белградско породилиште.

„Сестрата која изврши тешка повреда на работните должности и обврски како и професионалната етика е веднаш суспендирана по итна постапка, а поведена е и дисциплинска постапка. Напомена: мерката за забрана за употреба на мобилни телефони во породилиштето и оперативната сала се уште е на сила“, се наведува во соопштението на управата на Клиниката.

Реагираше и министерката за здравство, проф. Даница Грујичиќ која истакна дека се согласува со одлуката на директорот на ГАК „Народен фронт“ за суспензија на медицинската сестра.

Таа рече и дека смета дека е неетички секој здравствен работник на социјалните мрежи да пренесува што се случува во операционата сала.

„Ваквото кршење на приватноста на пациентите е скандалозно во секоја смисла. Не можам да верувам дека некој што се занимава со оваа работа помислил да направи такво нешто. Верувајте, и јас сум изненадена што никој од моите колеги не реагираше веднаш кога забележале дека медицинската сестра ја снима операционата сала и што се случува во неа. Се согласувам со одлуката на директорот Миковиќ да ја суспендира медицинската сестра која го направила тоа. Мислам дека исто така е неопходно таа повторно да се подложи на стручна проценка за да се види дали може да ја работи оваа професија по ваквата постапка“, рече Грујичиќ.