Сити покажа моќ, Арсенал падна на „Емирати“🎥


Rating strangers at football in Skopje ! ⚽️🥅 ↓↓↓


Манчестер Сити покажа дека е најдобар тим во Премиер лигата и доминираше над Арсенал во директниот дуел за титулата.

Уште во 6-та минута видовме вистинска мајсторија на Кевин де Брујн, кој имаше неверојатен слалом, а потоа од шеснаесет метри го матира противничкиот голман.

Шансите се редеа пред голот на Арсенал, Халанд имаше одлична можност, а Стоунс пред крајот на првото полувреме зголеми на 2:0.

„Граѓаните“ и во второто полувреме не застанаа и продолжија да доминираат, а Де Брујне зголеми на 3:0 на асистенција на Халанд. При самиот крај Арсенал успеа да намали на 3:1 со голот на Холдинг.

Меѓутоа, Халанд успеа да ја круниса добрата партија со гол и во судиското продолжение ги постави конечните 4:1.