Стојановски му се закани на Груби, ВМРО ја презема улогата на јавен обвинител?

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска се водеше жестока дебата на темата за реализација на најголемиот инфраструктурен проект во државата за Коридорот 8 и 10д и потпишувањето на Договорот со познатиот меѓународен конзорциум “Бехтел и Енка”. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски денеска јавно од собраниската говорница му се закани на вицепремирот Артан Груби велејќи:

 

„Груби затоа што многу се буни нека одговори кој и зошто предложил закон спротивно на одлука на уставен суд и се согласил да плати големи казни. Ти ќе бидеш првиот што ќе оди во затвор! За вакви договори и ваков закон нема да има милост и ќе има одговорност за сите што го случиле овој договор, да се плаќаат пенали со народни пари за некој а се богати.“- рече Стојановски.

 

Македонскиот опозициски субјект ВМРО-ДПМНЕ со тенденциозни тврдења, крајно незасновани и невистинити, со ниту еден аргумент не запира со обидите за оцрнување на овој капитален проект во секоја изјава пред медиумите и во секој јавен настап на нејзините членови пред јавноста.

 

Токму пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска на скандалозен начин ја презедоа улогата на Обвинителството и Судот на седницата за пратенички прашања.

Премиерот Димитар Ковачевски истакна дека Договор за коридорите 8 и 10д се од стратешки национален интерес за државата и станува збор за проект од голема важност за Северна Македонија. За експропријацијата премиерот Ковачевски кажа дека и во сегашното решение работите на автопатот ќе се одвиваат без второстепена постапка.

 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери рече дека го немал видено договорот со „Бехтел и Енка“. Најави дека пратениците со безбедносен сертификат ќе го видат другиот месец.