Меган Маркл не се откажува од Холивуд- ќе се фокусира на филмска и ТВ-продукција

Војвотката од Сасекс, Меган Маркл, потпиша договор со големата холивудска агенција за таленти WME и ќе ја претставува една од најмоќните фигури во забавната индустрија, извршниот директор на Endeavor, Ари Емануел.

„Меган (41) потпиша договор со WME за претставување“, објави Тајмс.Иако ја започна својата холивудска кариера како актерка, особено во ТВ серијата Suits, актерството нема да биде во фокусот на Маркл во овој момент од нејзиниот живот. Агенцијата, која застапува голем број холивудски ѕвезди, ќе се фокусира на управувањето со деловните партнерства на војвотката и брендовите, како и на нејзината креативна работа во филмската и телевизиската продукција, објави Variety.

Кога се преселиле во Калифорнија, откако се повлекле од своите позиции во британското кралско семејство, војводата и војвотката од Сасекс основале неколку профитабилни партнерства под нивниот бренд Арчевел. Во септември 2020 година, Арчевел продукција потпиша повеќегодишен договор со Нетфликс, според кој беа објавени нивните документарни серии Хари и Меган. Во серијата во режија на Лиз Гарбус, војводата и војвотката ја раскажуваа приказната за нивното додворување и следеа додека ја донесоа одлуката да го напуштат кралското семејство и да се преселат во Калифорнија. Според Нетфликс, серијата заработила 81,55 милиони часови гледаност на глобално ниво во првите четири дена од објавувањето.

Следниот проект на банерот што ќе се најде на услугата ќе биде Heart of Invictus, серија документи што ги следи натпреварувачите додека се подготвуваат за Invictus Games на принцот Хари. Во неодамнешните намалувања, стримерите го прекинаа развојот на планираната анимирана серија за деца, Перл, од Маркл и Арчевел. На друго место, Арчевел потпиша партнерство со Spotify во 2020 година, при што подкастот Archetypes на Markle беше објавен од аудио гигантот минатата година.