Сончево со мала до умерена облачност и релативно топло

Сончево со мала до умерена облачност и релативно топло. Во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд со грмежи. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 9, а максималната ќе достигне од 18 до 24 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност. Попладне во делови од котлината ќе има услови за слаб краткотраен дожд и појава на ретки грмежи. Минималната температура ќе се спушти до 6, а максималната ќе достигне до 22 степена.

Во следните денови во попладневните часови на места ќе има повремени врнежи од дожд.