Директорка на училиште во САД принудена да поднесе оставка поради лекцијата по уметност што ја вклучува скулптурата Давид на Микеланџело

Директорка на училиште од САД, Хоуп Караскила беше принудена да поднесе оставка откако родителите се пожалија на лекција по уметност на која се гледа дека една од најпознатите светски скулптури, ремек-делото на Микеланџело, Давид.

Како што пренесува Би – Би – Си, од воспитувачката било побарано да поднесе оставка од класичното училиште Талахаси во Флорида минатиот месец по помалку од една година на работа.

Локалните медиуми објавија дека Караскила не ја знаела причината поради која било побарана да замине, но верувала дека тоа е поврзано со поплаките за лекцијата.

Уметничката лекција, одржана на 11 и 12-годишни ученици, вклучуваше слика на Дејвид и упатуваше на сликата „Создавањето на Адам“ на Микеланџело и „Раѓањето на Венера“ на Ботичели – и двете исто така содржат голотија.

Статуата долга 5,17 метри го прикажува целосно гол Давид, библиската фигура што го убива џинот Голијат.

Еден родител се пожали дека материјалот од ерата на ренесансата е порнографски, а други рекоа дека сакале да знаат за лекцијата пред да се одржи.

Во интервју за онлајн магазинот Слејт, Барни Бишоп, претседател на училишниот одбор, рече дека минатата година директорот испратил известување до родителите во кое ги предупредил дека учениците ќе го видат Давид на Микеланџело, но тоа не било направено оваа година.

Музејот во Фиренца, во кој се наоѓа статуата на Давид на Микеланџело, ги покани наставниците и учениците од едно училиште во Флорида да го посетат, по метежот поради лекцијата по уметност.

Директорката Хоуп Караскила и нејзиното семејство отидоа да го видат Давид на Микеланџело во петокот во Galleria dell’Accademia во Фиренца. Тие дојдоа на покана на директорката на галеријата, Сесили Холберг, која рече дека е благодарна за посетата.

Караскила рече дека е импресионирана од галеријата, велејќи: „Мислам дека е прекрасно. Изледа како црква“.

„Она што најмногу ме импресионира е тоа што целата оваа галерија е изградена за него“, рече таа во изјавата дадена за BBC News во петокот.

„Нема ништо лошо во човечкото тело само по себе“, продолжи таа. Микеланџело би му згрешил ако го извајал на кој било друг начин. Мислам дека тоа е прекрасно“.

Хоуп Караскила (десно) пристигна во Фиренца и отиде директно во музејот. Фото: Galleria dell’Accademia

Инцидентот предизвика меѓународен негодување и збунетост во заедницата на класичната уметност.

Директорката на Galleria dell’Accademia, Сесили Холберг ја покани да го посети уметничкото дело, Таа изјави дека е „воодушевена што лично го запознала“ едукаторот со скулптурата.

„Тоа е ремек-дело што претставува религиозен симбол на чистота и невиност, триумф на доброто над злото. Да се зборува за ренесансата без да се покаже Давид, неприкосновена икона на уметноста и културата и на тој историски период, нема да има смисла“, рече Холберг.

Холберг рече дека е „зачудена“, наведувајќи дека да се мисли дека статуата на Дејвид може да се смета за порнографска, значи не само да не ја разбереш Библијата, туку и самата западна култура.

„Не можам да верувам дека тоа навистина се случи, на почетокот мислев дека се лажни вести, па тоа беше неверојатно и апсурдно“, рече таа. Мора да се направи разлика помеѓу голотија и порнографија. Нема ништо порнографско или агресивно во Давид, тој е младо момче, овчар, кој дури и според Библијата немал наметлива облека, туку сакал да го одбрани својот народ со она што го имал“.

Таа додаде дека повеќе од половина од посетителите на музејот доаѓаат од САД.

Градоначалникот на Фиренца, Дарио Нардела, исто така, го покани наставникот кој на учениците им го покажа ликот на Давид на Микеланџело да го посети градот и неговите уметнички дела.

„Помешањето на уметноста со порнографија е едноставно смешно“, напиша тој на Твитер. „Уметноста е цивилизација и оние кои ја подучува ат заслужуваат почит.

Според историчарот на уметност од Фиренца и декан на Универзитетот за странци во Сиена, Томасо Монтанари, таквиот став е „вознемирувачки“.

„Прво доаѓа вознемиреноста од отсуството на образовна слобода, бидејќи не треба да биде ограничена или манипулирана од семејствата“, рече г-дин Монтанари. Од друга страна, од културна перспектива, западниот свет има тенденција да ги поврзува фундаментализмот и цензурата со други општества, верувајќи дека поседува способност да ги шири демократските идеали низ целиот свет.

„Но, ова културно назадување јасно го истакнува присуството на фундаменталистички ставови и во Западот, додава Монтанари.

Директорката на галеријата, Холберг забележа:

„Од величествени статуи до шармантни фонтани и слики, Италија е преплавена со уметнички дела, не само во нејзините музеи, туку и во сите нејзини градови, плоштади и улици, а некои имаат голи фигури.

„Дали тоа ја прави порнографија? Дали цели градови треба да бидат затворени поради уметничките прикази на човечката форма?

Одделот за образование на Флорида беше поттикнат да издаде соопштение, во кое изјави дека статуата на Давид има „уметничка и историска вредност“.

Давид беше завршен од Микеланџело помеѓу 1501 и 1504 година. Веднаш беше поздравен како ремек-дело, при што ренесансниот уметник Џорџо Вазари рече дека Давид ја „надминува“ секоја статуа што некогаш постоела.

Извор: ЦивилМедиа