Промeнливо облачно и топло, попладне повремен дожд

Во понеделник во Македонија ќе проевладува променливо облачно време со сончеви периоди, во попладневните часови со повремен локален дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Утринските температури се движеа во интервалото од 2 до 9 степени, а во текот на денот содветно ќе се искаќат од 15 до 23 Целзиусови степени.

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Попладне во делови од котлината ќе има услови за слаб краткотраен дожд. Температурата ќе достигне до 21 степен.