Се затресе тлото на Црна Гора

Во Црна Гора утрово во 3.41 часот е регистриран помал земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала со епицентар на 4 километри северно од Толош.

Одделението за сеизмологија на Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија соопшти дека јачината на земјотресот во фокусната точка била 2,8 единици според Рихтеровата скала, што одговара на епицентралниот интензитет на III-IV степен од Меркалиевата скала.

Епицентарот на земјотресот бил лоциран на длабочина од 19 километри.