Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Земјотрес со јачина од 6,3 степени ја погоди денеска јапонската префектура Ишикава, на западот на земјата, соопштија локалните власти.

По земјотресот не е издадено предупредување за цунами, објави „Кјодо“.

Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри.