Салах денес испишува историја во египтескиот фудбал?


Битки за ЛШ во Серија А и Лига 1, Арсенал нема шанси за титула! ↓↓↓


Најголемата ѕвезда од Египет, Мохамед Салах денеска може да испише историја за фудбалот во својата земја ако постигне барем еден гол против Брентфорд на „Енфилд“ во натпреварот од 18:30 часот.

Салах веќе го достигна легендарниот Хосам Хасан со кој имаат по 313 голови во кариерата, па следниот погодок ќе го направи најдобар стрелец.

Египќанецот најмногу голови во кариерата даде за Ливерпул, односно 185.