Напаѓачот кој уби осум лица во Тексас имал неонацистички симбол на облеката

Тексасските власти го идентификуваа тешко вооружениот напаѓач кој уби осум лица, меѓу кои и деца, во трговски центар во Далас како 33-годишниот Маурицио Гарсија.

Напаѓачот бил убиен од полицаец кој бил на таа локација поради друга пријава. Американскиот претседател Џо Бајден потврди дека Гарсија користел пушка АР-15 и носел борбена опрема во нападот во саботата, јавува Би-Би-Си.

Инспекторите, цитирани од американските медиуми, велат дека Гарсија можеби имал врски со екстремната десница, поради симболот што го носел на облеката. Два извори изјавија за Си-Би-Ес дека неговата облека ги имала буквите RWDS, што значи „Одред на смртта на десницата“, за која се верува дека е неонацистичка група.

Некои членови на екстремистички групи се видени во јавноста во последниве години како носат табли на кои пишува „RWDS“, според South Poverty Law Center, организација која следи и известува за екстремизмот. Полицијата извршила претрес во блискиот хотел во кој престојувал Гарсија, како и една куќа во градот. Тој пукал во купувачите во Allen Premium Outlets во северното предградие на Далас.

Најмалку три повредени жртви се уште се во критична состојба. Напаѓачот со себе имал и пиштол, а во неговиот автомобил било пронајдено дополнително оружје и муниција, соопшти истражителот.

На фотографијата до која дојде Си-Ен-Ен се гледа како вооружениот маж лежи на земја откако е застрелан, со пушка во негова близина.

Тој носи црн панцир и се чини дека има прикачени неколку дополнителни списанија. Инспекторите ги пребаруваат социјалните мрежи и онлајн сметките за да утврдат дали Гарсија бил поврзан со насилни екстремистички групи. Бајден повика на забрана на автоматските пушки како онаа што беше употребена во овој напад.

Потврдувајќи дека во нападот се убиени деца, Бајден додаде дека „премногу семејства имаат празни столчиња на нивните маси“ и уште еднаш ги повика своите политички противници во Републиканската партија да поддржат построга контрола на оружјето. Гарсија наводно работел како обезбедување и немал сериозно криминално досие.

Базата на податоци на Одделот за јавна безбедност во Тексас потврдува дека напаѓачот добил обука за огнено оружје. Има и снимка на која осомничениот излегува од своето возило на паркинг во трговски центар и без предупредување отвора оган врз луѓето што одат во близина. Една жена која работи во трговскиот центар изјавила дека дознала за нападот откако клиент и рекол „да ја затвори вратата“.

– Бев збунет. Следно што знаете, има истрели… се што слушате е 50, 60 истрели. Останавме смирени колку што можевме, се трудевме да ги задржиме нашите клиенти мирни… ги затворивме вратите, се беше затворено. Никој не можеше да купи ништо. Сите се криевме позади – рекла таа.

Елејн Пеникаро, друг сведок, рече дека го завршувала купувањето кога ги слушнала истрелите.

– Значи некако сите само застанавме. Но, една секунда подоцна, како поп, поп, поп, поп, поп. И видовме искри како летаат како да е пред нас. Така штотуку налетавме во продавницата на Конверс. Ја заклучија вратата. Сите се забивме одзади – и останавме таму – изјави таа.