Сончево и топло, попладне пороен дожд

Времето денеска ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност, информираат од УХМР. Попладне се очекува да биде променливо облачно, на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на краткотрајно невреме.

Температурите ќе се движат во интервал од 5 до 25 Целзиусови степени.