Џеко со голот против Милан испиша историја во Лигата на шампионите

Интер вчера го победи Милан со 2:0, а првиот гол за „нероаѕурите“ го постигна Един Џеко, со тој гол босанскиот напаѓач испиша историја во Лигата на шампионите.

Капитенот на репрезентацијата на Босна и Херцеговина постигна гол на 37 години и 54 дена и стана вториот најстар играч кој постигнал гол во полуфинале на ЛШ, рекордер и понатаму е Велшанецот Рајан Гигс кој помеѓу стрелците се запиша на 37 години и 148 дена. Играчот за врска на Манчестер Јунајтед тоа го направиво 2011 година во победата против Шалке од 2:0.

На третото место е Филип Коку со 34 години и 187 дена, а потоа следи Чаби Алонсо со 34 години и 160 дена.

Џеко се изедначи со Хрватот Лука Модриќ кој е на петото место кога во прашање се најстарите стрелци вкупно во Лигата на шампионите. Постари од него кои постигнуваа голови се Франческо Тоти (38 години и 59 дена), Рајан Гигис (37 години и 289 дена) Филипо Инзаги 37 години и 86 дена и Хавиер Занети 37 години и 71 ден.


Кој до титула: Реал, Сити, Интер или Милан!? Време е за полуфинале во ЛШ!!! ↓↓↓