Голем протест денеска во Србија: Најавени блокади, полицијата се заканува

Денеска во 18 часот повторно ќе се одржи протестот „Србија против насилството“, по што ќе следи мирна прошетка на граѓаните од зградата на Собранието, преку улицата „Кнез Милош“ до мостот „Газела“, кој два часа ќе биде блокиран за сообраќај.

МВР веднаш одговори дека се работи за кривично дело и затоа ќе бидат преземени одредени мерки, пишува Нова.рс.

Претставниците на опозицијата, која го организира протестот, вчера се собраа пред зградата на српската влада за да ги предадат отпечатените оставки на министерката за полиција Братислава Гашиќ и на директорот на БИА, Александар Вулин. По тој повод пратеникот Александар Јовановиќ Ќута рече дека на протестот денеска ќе биде блокиран мостот „Газела“.

„Планот е да се блокира „Газела“ два часа како прв предупредувачки знак додека не се исполни барањето. Србија мора да застане додека не се исполнат овие барања што ги поставивме – рече Јовановиќ и предупреди дека денешниот протест е предупредување и дека блокадите, доколку не се исполнат барањата, ќе траат подолго.