САД нема да ѝ испорачаат ракети со поголем дострел на Украина

САД не сакаат да го следат примерот на Велика Британија и да испорачаат ракети со поголем дострел на Украина, делумно поради загриженоста за обука и одржување, изјави во четвртокот државниот секретар Антони Блинкен.

Неговата изјава дојде откако Обединетото Кралство потврди дека го снабдува Киев со крстаречки ракети Storm Shadow кои можат да погодат цели оддалечени над 250 километри.

„Различни земји ќе прават различни работи, во зависност од нивните сопствени капацитети“, изјави Блинкен за PBS NewsHour, додавајќи дека САД „ѝ обезбедиле други работи на Украина преку овој процес“.

Тој, сепак, посочи дека Вашингтон треба да биде сигурен дека Украинците се добро обучени и квалификувани да ракуваат со пософистицирани системи за оружје.

„Ако не знаат како да го користат, тоа нема да направи многу добро“, тврди Блинкен.

„Ако не знаат како да го одржуваат, ќе им го дадете, се распаѓа за седум дена“.

Во март, претседателот на Здружениот Генералштаб, генерал Марк Мили, рече дека САД нема да испратат ракети ATACMS во Украина бидејќи за да не се намалат сопствените залихи на Пентагон.

Блинкен истакна дека САД и нивните сојузници „работат буквално секој ден“ со Киев.

„Ако има празнини, ако има недостиг, тие ќе ни кажат, а ние ќе вложиме максимални напори да ги подобриме“.

Британскиот министер за одбрана Бен Валас во четвртокот изјави дека ракетите „Олуја сенка“ „ќе и дозволат на Украина да ги потисне руските сили базирани на украинска суверена територија“.

Украинските власти рекоа дека успехот на планираната контраофанзива против Русија во голема мера зависи од испораката на тешко оружје.

Главниот советник на претседателот Володимир Зеленски, Михаил Подолијак, оваа недела рече дека ракетите со поголем дострел може да се употребат за да се нападне Крим, кој Киев го смета за нелегално окупирана територија. Полуостровот гласаше за напуштање на Украина и приклучување кон Русија во пресрет на државниот удар во Киев во 2014 година.

Русија предупреди дека испораките на оружје ги прават земјите-членки на НАТО де факто директни учесници во конфликтот. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во четвртокот изјави дека војската на неговата земја ќе најде „соодветен одговор“ на ракетите „Олуја сенка“.