Евровизија 2023: Швеѓанката Лорин испишува историја со втората победа

Шведска го зазеде првото место на Евровизија 2023, а Финска е втора. Во саботата вечерта се одржа големото финале на Евровизија 2023 во Ливерпул.Победник на овогодинешниот натпревар беше Лорин од Шведска, која ја воодушеви публиката со хит песната „Тетоважа“ и собра импресивни вкупно 583 поени.

Миленичката на обложувалниците Лорин, која претходно победи на натпреварот во 2012 година со нејзината песна „Euphoria“, која беше на врвот на топ листите, сега стана двократна евровизиска шампионка. Таа сега му се придружува на Ирецот Џони Логан како една од двајцата луѓе кои некогаш ја освоиле Евровизија двапати.

Победата на Шведска ја означува нивната седма победа во натпреварувањето, изедначувајќи ги со Ирска како најуспешни земји во историјата на Евровизија.

И покрај тоа што не го освои првото место, Финска се покажа како миленик на навивачите и го обезбеди второто место со импресивни 526 бодови. Силен настап имаше и Израелецот Ноа Кирел кој заврши на третото место.