Ердоган ја објасни блискоста со Путин: Русија и Турција си требаат една на друга на сите можни полиња!

Турција има „посебен“ и добар однос со рускиот претседател Владимир Путин и покрај зголемениот притисок врз Анкара да помогне во заострувањето на западните санкции против Москва, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во ексклузивно интервју пред вториот круг од претседателските избори следната недела.

„Не сме во ситуација да воведеме санкции кон Русија како што тоа го направи Западот. Не сме обврзани со западните санкции“, рече Ердоган за CNN.

„Ние сме силна земја и имаме позитивен однос со Русија. Русија и Турција си требаат една на друга на сите можни полиња“, додаде тој.

Ердоган е јасен фаворит во претседателската трка во Турција која оди во вториот круг на гласање на 28 мај. Тој и неговиот главен ривал, Кемал Киличдароглу, се разидоа по бројни надворешнополитички прашања, вклучително и дипломатијата со Западот и Русија.

Киличдароглу вети дека ќе ја поправи долгогодишната напната дипломатија со Западот.

Тој, исто така, рече дека нема да настојува да го имитира односот на Ердоган со Путин, воден од личноста, туку да ги рекалибрира односите на Анкара со Москва за да бидат „водени од државата“. Но, во деновите пред првиот круг од претседателската трка на 14 мај, Киличдароглу го заостри својот тон кон Кремљ, обвинувајќи го за мешање во изборите во Турција и закана дека ќе ги прекине односите меѓу двете земји.

„Почитувани руски пријатели, вие стоите зад монтажите, заговорите, длабоките лажни содржини и ленти кои вчера беа изложени во оваа земја“, напиша тој на Твитер. „Ако сакате да го продолжиме нашето пријателство по 15 мај, излезете од турската држава“, рече Киличдароглу.

Спротивно на тоа, Ердоган ги удвои односите со Путин – и смета дека Западот треба да го следи примерот.

„Западот не зазема балансиран пристап. Потребен ви е балансиран пристап кон земја како Русија, што би било многу посреќен пристап“, додаде тој.

Тој го обвини својот ривал дека сака да ја „одвои“ Турција од Русија. Откако Русија ја започна својата инвазија на Украина во февруари 2022 година, турскиот моќник се појави како клучен моќник, усвојувајќи клучна рамнотежа меѓу двете страни, нашироко позната како „про украинска неутралност“.

Во своето интервју за Си-Ен-Ен, Ердоган се осврна на уште една клучна точка на удар во тензиите на Турција со Западот: Пристапувањето на Шведска во НАТО.

Турција – втората по големина армија на НАТО – го блокираше членството на Стокхолм во Алијансата, обвинувајќи го за засолниште на милитанти од забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК).

„Додека Шведска продолжува да дозволува шпиони на терористички групи во Турција слободно да шетаат низ Шведска, по улиците на Стокхолм, не можеме да гледаме позитивно на членството на Шведска во НАТО. Во моментов не сме подготвени за Шведска. Бидејќи земја на НАТО треба да има цврст став кога се работи за борбата против тероризмот“, додаде Ердоган.

Ердоган, исто така, го критикуваше американскиот претседател Џо Бајден што го нарече „автократ“ во неговата кампања за Белата куќа во 2020 година.