Слушнете ја последната песна на Битлси, „Сега и тогаш“ која е објавена денес

Повеќе од 50 години по распадот на Битлси, Џон, Пол, Џорџ и Ринго се повторно заедно, повторно обединети за една последна песна што беше објавена денес, официјално затворајќи го последното поглавје во музичката работа и наследството на бендот.

Песната насловена „Сега и тогаш“ беше пуштена на радио Би-Би-Си нешто по 14 часот по локално време и истовремено објавен на платформите за стриминг. Со помош на дигитална технологија, на него се појавуваат и Џон Ленон, кој беше застрелан во 1980 година, и Џорџ Харисон, кој почина од рак на белите дробови во 2001 година, објави NBC News.

Со новите придонеси на Пол Макартни (81) и Ринго Стар (83), песната ќе биде последната музика објавена од веројатно највлијателната и најпродаваната музичка група на 20 век.

„Ја слушавме песната и таму е Џон во неговиот стан во Њујорк, кој удира во својот клавир, прави мало демо“, рече Макартни во краткиот документарен филм на Би-Би-Си објавен во средата за да ја одбележи новата песна.

Макартни во филмот откри дека размислувал за користење на гласот на Ленон.

„Секогаш кога мислев така, мислев, чекај малку – да речеме дека имав шанса да го прашам Џон: „Еј Џон, дали сакаш да ја завршиме последната твоја песна?“ Ти велам, знам што ќе беше одговорот. „Да!“ Ќе му се допадне“, рече тој.

Макартни ги воодушеви обожавателите во јуни, објавувајќи дека последната песна е на пат, откривајќи дека работи со филмскиот режисер Питер Џексон за да ја изолира и подобри нискоквалитетната касета на Џон Ленон на која пее и свири пијано во неговиот стан во Њујорк во доцните 1970-тите години.

Лентата беше пренесена на преживеаните членови на Битлси во 1994 година од вдовицата на Ленон, Јоко Оно, и ги содржи песните „Free as a Bird“ и „Real Love“, кои беа преработени од преживеаните членови, продуцирани од Џеф Лин и објавени. како нови песни во 1990-тите како дел од ретроспективната серија на албуми „Антологија“.

„Сега и тогаш“ се сметаше за сингл издание во 1990-тите, но бендот „остана без пареа и време“, а мелодијата остана недовршена, рече Макартни во филмот на Би-Би-Си.

Макартни претходно изјави дека песната била одбиена бидејќи на Харисон не му се допаднала. Како и да е, песната содржи типично соло на гитара на слајд на Харисон, кое го снимил во 1995 година.

Песната содржи и гудачки дел под диригентство на Џајлс Мартин, син на Џорџ Мартин, кој ги продуцираше албумите на Битлси.

Џексон користеше врвна технологија, вклучително и алатки за вештачка интелигенција, за да врати стотици часови документарни снимки од бендот што го правеше албумот „Let It Be“ во 1969 година.

Шон Оно Ленон, синот на Џон и Јоко, изјави за Би-Би-Си: „Татко ми би го сакал тоа бидејќи никогаш не се срамел да експериментира со технологијата за снимање. Мислам дека е навистина прекрасно“.

„Сега и тогаш“ ќе биде издаден како двоен сингл од А-страна заедно со првиот сингл на бендот „Love Me Do“, кој дебитираше пред несомнената британска јавност во 1962 година.